Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obrazok_kollar.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Juraj Kollár, Nitrianska galéria
9. marca 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nitrianska galéria prináša novú výstavu Juraja Kollára Na palube

Talentovaný výtvarník z Nitry na plátna prenáša obrazy svojej reality, pocity a zážitky, či vytvára nové reality.

Juraj Kollár pochádza z Nitra a štúdiá absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Daniel Fischer, 1999 – 2003) a na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Zdeněk Beran, 2003 – 2005). Získal viacero domácich i medzinárodných ocenení (Cena Igora Kalného, Zlín 2009; Celeste Prize, 3. cena, Berlín 2009; VÚB Maľba roka, Bratislava 2010). Jeho diela sú zastúpené vo verejných i súkromných zbierkach doma i v zahraničí.

Výstava Na palube sa v Nitrianskej galérií objaví už 18. marca a potrvá do 29. mája. Nájdete ju v Reprezentačných sálach galérie.

Vo výstavnom projekte Na palube nám autor prostredníctvom zdieľania vlastného vnímania sveta sprostredkúva špecifickú skúsenosť so samotným maliarskym procesom. Vo svojej tvorbe sa koncentruje predovšetkým na skúmanie vzťahu medzi materiálnosťou obrazu a obrazovou reprezentáciou, ktorú fyzická prítomnosť plátna umožňuje sprostredkovávať.

S touto odvekou výzvou maliarstva sú spojené ďalšie a nadväzujúce skutočnosti: proces a skúsenosť vizuálneho vnímania, uchopovanie a zachytávanie reality, prenos vizuálnych podnetov na plátno či vytváranie novej reality.

Odhaľovanie týchto vzťahov prebieha prostredníctvom uplatňovania základných maliarskych kategórií. Maľba sa tak v autorskom podaní Juraja Kollára stáva nielen použitým médiom, ale aj vlastnou témou jeho obrazov. Často sa vyskytujúci raster je sieťou, prostredníctvom ktorej sa zachytávajú a organizujú vizuálne vnemy do kompozícií.

Práca v cykloch je neustávajúcim hľadaním možností zachytenia týchto premenlivých a prchavých pohľadov. Sekvencie a variácie obrazov sú určované plynulými posunmi pozície pozorovateľa. Metaforický názov výstavy je pozvaním na vyhliadkovú plavbu, ktorej cieľom je sústredené pozorovanie a vlastné objavy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X