Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria
Foto: ilustračné, SITA
6. júna 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračná: SITA/AP

Nitrianska galéria predstaví tvorbu Vlasty Žákovej

Nitra 6. júna – Tvorbu autorky Vlasty Žákovej a spolupracujúcich umelcov Jána Ďurinu, Michaely Knížovej a Jakuba Gulyása predstaví výstava Light Strip underneath My Lashes v priestore Bunker v Nitrianskej galérii. Ako uviedla kurátorka výstavy Katarína Baraníková, Žákovej tvorba je príznačná invenčným narábaním s textilom, technikami šitia a vyšívania, so zručnosťou pripomínajúcou kresliarsky rukopis.

„Autorský postup uplatňuje najmä vo figurálnej tvorbe mäkkých plastík, objektov a textilných obrazov. V inštaláciách pracuje s efektným UV nasvietením, ktorým umocňuje sugestívne účinky zhmotňovaných postáv a scén ako preludov. V jej tvorbe dlhodobo rezonuje téma zhýralej zábavy, zobrazenie pudového a deštruktívneho správania najmä mladých žien v prostredí nočných párty,“ povedala Baraníková.

Spolupráca autorky s prizvanými umelcami, ktorí pracujú predovšetkým s fotografiou, vychádza z ich blízkych tvorivých záujmov a inšpirácií. Žákovú viedli k vytvoreniu a poskytnutiu osobitých textilných objektov ako priamych podnetov pre vybraných umelcov. „Ich tvorbu vcelku charakterizuje istá temná, romanticky ladená štylizácia zobrazovaných námetov, zväčša ženských postáv a portrétov v momentoch psychickej, telesnej či sexuálnej intimity.

Ján Ďurina a Michaela Knížová na výstave jednotlivo predstavujú súbory štylizovaných fotografií, v ktorých konfrontujú Žákovej textilné figurálne objekty s ľudským telom. Jakub Gulyás formou videa sprítomňuje rozpohybovanú figurálnu plastiku,“ dodala Baraníková. Vernisáž výstavy sa bude konať 12. júna a v priestoroch Bunkra potrvá až do 13. júla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X