Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz galeria vystava.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria
20. apríla 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nitrianska galéria pozýva na výstavu študentov s názvom Medzimesto(m)telom(a)krajinou

Autori zobrazujú stopy či zásahy človeka do mestskej a prírodnej krajiny, skúmajú vzťah ľudí a prírody, zaoberajú sa osobnou a kolektívnou históriou a pamäťou, plynutím času a procesuálnosťou – a to všetko z pohľadu dnešných dvadsiatnikov.

Na výstave sa podieľali tri študentky a jeden študent Katedry maľby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorej vedúcim je doc. Mgr. art. Ján Triaška, ArtD.

Tvorba študentov a absolventov „banskobystrickej školy“ patrí v ostatných rokoch k tomu najzaujímavejšiemu, čo sa na poli slovenskej mladej maľby deje – o čom svedčia aj rôzne ocenenia a výstavy.

Vybrané diela tematicky oscilujú na trajektórii mesto – človek/telo – krajina, z čoho vychádza aj názov výstavy. Nájdeme v ňom tiež slovo „medzi-mesto“ ako odkaz na skutočnosť, že vystavujúci síce študujú v Banskej Bystrici, no žijú na rôznych miestach Slovenska (Prievidza, Prašice, Brezno, Dolný Kubín).

Batora_teraformacia 1 2020 prirodne pigmenty na sololite 70x50cm.jpg
Bátora Teraformácia – Prírodné pigmenty na sololite.Foto: Nitrianska galéria

Autorky a autor zobrazujú stopy či zásahy človeka do mestskej a prírodnej krajiny, skúmajú vzťah ľudí a prírody, zaoberajú sa osobnou a kolektívnou históriou a pamäťou, plynutím času a procesuálnosťou – a to všetko z pohľadu dnešných dvadsiatnikov.

Z formálnej stránky sa pohybujú od realistickej a figuratívnej maľby smerom k postupnému abstrahovaniu motívov, experimentujú s prírodnými pigmentmi a materiálmi.

Simonova_filip 2021 hrdza a pastel na platne 200 x 180 cm.jpg
Šimonová FILIP – hrdza a pastel na plátne.Foto: Nitrianska galéria

Napokon nezanedbateľný je tu aj vplyv pedagóga, keďže až traja z tejto štvorice študujú v ateliéri doc. Mgr. art. Rastislava Podobu, ArtD.

Autormi sú Dávid Bátora, Natália Šimonová, Dominika Škorváneková, Kristína Záhorová pod vedením kurátora Omara Mirzu. Výstava sa bude konať v Galérii mladých od 29. apríla do 12. júna 2022. Vernisáž sa uskutoční 28. apríla 2022 o 18.00 hod.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X