Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria
Foto: ilustračné, SITA
2. decembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Nitrianska galéria ponúkne umelecký pohľad na vesmír

Nitra 2. decembra – Medzinárodný výstavný projekt je pestrým, sčasti vážnym, sčasti vtipným výberom rôznych umeleckých prístupov. Zahŕňa fotografie, videá, objekty, zvukové a interaktívne inštalácie, či dokonca reálne prístroje slúžiace na výskum. Svoju tvorbu prezentujú Tomáš Džadoň (SK), Jonáš Gruska (SK), Antal Lakner (HU), Richard Loskot (CZ), Michaela  Ľuptáková & Jakub Gulyás (SK), Agnes Meyer-Brandis (DE), Roman Ondák (SK), Cornelia Parker (UK), Jan Pfeiffer (CZ), Katarína Poliačiková (SK), Sašo Sedlaček (SI) a Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity. Výstava potrvá do 2. februára budúceho roka.

Výstava, ktorá si svoj názov prepožičala od známej piesne Tublatanky,  nemá ambíciu ponúknuť komplexný pohľad na problematiku vesmíru, upozorňuje kurátor Omar Mirza. Na základe niekoľkých výrazných diel, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu, by mala načrtnúť otázky, prípadne ponúknuť možné odpovede. Aké je naše miesto vo vesmíre? Platí antropický princíp alebo sme tu úplnou náhodou? Ako sa vnímame vo vzťahu k vesmíru, k Zemi a k sebe samým? A aký by z nás mali dojem civilizácie prichádzajúce z odľahlých kútov časopriestoru?

„Vesmír bol pre človeka od nepamäti fascinujúci. Nekonečný pre našu fantáziu, bol hybnou silou vedy a výskumu, priestorom pre realizáciu našich kolonizačných a dobyvačných ambícií. Je utopickým útočiskom pred pozemskými problémami, no v jeho útrobách číha aj naša budúca záhuba. Je však možné, že oveľa skôr, než do Zeme narazí obrovský meteorit, alebo nás napadnú mimozemšťania, si našu planétu úspešne zničíme aj sami,“ skonštatoval Mirza.
Jedným z motívov výstavy je problematika tzv. eskapizmu, čiže úteku pred pozemskými problémami do zdanlivo bezpečných diaľav univerza. Výstava sa však usiluje ponúknuť aj iný uhol pohľadu na náš život na Zemi. „Ako spomínali viacerí kozmonauti, ktorí ako jediní z nás mali možnosť vidieť Zem z vesmíru, pohľad na našu planétu z diaľky je natoľko fascinujúci, že dokáže zmeniť nazeranie na všetky udalosti na mravenisku tam dole,“ uviedol kurátor.

Takýto odstup umožňuje radikálne prehodnotiť priority a zosmiešňuje mnohé problémy jednotlivcov i celej spoločnosti.  K výstave vychádza katalóg vo forme novín s názvom Vesmírny večerník, ktorý čitateľom ponúka články a zaujímavosti o vesmíre, pohľad do sveta intergalaktickej módy a ďalšie záhadné i zábavné rubriky, v ktorých sa podobne ako v správnom sci-fi filme mieša realita s fikciou. Výstavu sprevádzajú rôzne sprievodné podujatia, medzi ktoré patrí filmový večer, prednášky i  nafukovacie planetárium.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X