Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. augusta 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skjs, © NitraDen.sk

Nitrianka Simona je herečkou a manažérkou divadla v Londýne

Nitrianka Simona Vrabcová je manažérkou a herečkou Slovenského divadla v Londýne (Slovak Theatre in London). V septembri sa divadlo predstaví aj nitrianskemu publiku.

Slováci majú svoje divadlo aj v Londýne. Divadelná spoločnosť, združujúca mladých hercov, režisérov, scénografov a ďalších umelcov trvalo alebo prechodne žijúcich vo Veľkej Británii, pôsobí pod názvom Slovenské divadlo v Londýne (Slovak Theatre in London).

Divadlo má predstavenia naštudované v slovenskej i anglickej jazykovej verzii, čím sa stáva atraktívnym nielen pre slovenskú a českú komunitu, ale aj pre Britov a iných záujemcov hovoriacich po anglicky.

Slovak Theatre in London zavíta v septembri na niekoľkodňové turné aj na Slovensko. Predstaví sa vo viacerých slovenských mestách. V divadelnom predstavení si zahrá aj nitrianska rodáčka Simona Vrabcová, absolventka herectva na konzervatóriu v Nitre. Nadchla ju práca v Slovenskom divadle v Londýne, v ktorom sa realizuje popri štúdiu nielen ako herečka, ale aj ako manažérka divadla. V Londýne vyštudovala hudobný biznis a umelecký manažment, od októbra bude pokračovať v magisterskom štúdiu. V týchto dňoch už venuje svoj čas príprave slovenského turné.

D rakovska divadlo 2.jpg
foto: Dominika Rakovská

„V Nitre vystúpime 23. septembra o 18. hodine v zrekonštuovanej vodárni pri Starom biskupskom hostinci na Sihoti a predstavíme sa s novou hrou Akadémia pre ženy (Academy for Women). Premiéru mala v apríli tohto roku v Londýne. Táto inscenácia vznikla ako reakcia na ľahostajný postoj spoločnosti k problematike prostitúcie a sexuálneho zneužívania žien. Po predstavení radi odpovieme aj na otázky divákov, ktorých zaujíma téma života Slovákov vo Veľkej Británii,“ uviedla Simona Vrabcová.

Slovenské divadlo v Londýne inscenuje výlučne vlastné, autorsky pripravené texty, zapája do hereckých rolí krajanov, väčšinou mladého veku, nezávisle od ich predchádzajúcich hereckých skúseností. „Divadlo umožňuje krajanom v cudzom prostredí rýchlo a umelecky sa aktivizovať. Hercom a divákom pomáha upevňovať svoju národno-kultúrnu identitu, budovať priateľstvá a svojim členom uľahčuje proces bezpečného zabývania sa v novej krajine,“ priblížila nám divadlo jeho manažérka.

Archiv simona divadlo 1.jpg
Simona Vrabcová (vľavo) manažuje popri štúdiu Slovenské divadlo v Londýne, v ktorom pôsobí aj ako herečka. 

Slovenské divadlo v Londýne pripravilo v rokoch 2009 – 2017 desať predstavení rozličného trvania, zrealizovalo tridsaťosem repríz a hralo na dvadsiatich štyroch rôznych miestach.

Veľmi úspešnou bola autorská divadelná hra Migrantská rapsódia v réžii Juliany Sersenovej, ktorá je aj vedúcou divadla. S hrou divadlo vystupovalo nielen vo Veľkej Británii, ale aj na Slovensku, v Čechách, v Belgicku a na viacerých festivaloch. Divadelná hra je kolekciou obrazov zo života slovenských migrantov v Londýne. Predstavenie bolo zostavené na základe skutočných príbehov a faktov zozbieraných v dotazníkoch.

Pečať autentickosti zobrazovanému materiálu dodali aj samotní tvorcovia hry – slovenskí migranti. Príbeh sledoval pomyselnú cestu rozličných typov migrantov od príchodu do Londýna až po moment rozhodovania sa o možnom trvalom usadení sa v krajine prechodného pobytu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X