Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nedbalova ulica, Materská škola, Draxler, Jahnátek, Fico, Dvonč
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
28. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

V Nitre vyhlásili novú výzvu na získavanie peňazí z eurofondov, škôlky môžu získať 79 miliónov eur

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka dnes vyhlásilo novú výzvu na získavanie peňazí z eurofondov pre mestá a obce, v rámci ktorej je vyčlenených vyše 79 miliónov eur na materské školy.

Dnes o tom informoval premiér Robert Fico na brífingu v Materskej škole na Nedbalovej ulici v Nitre. „Mestá a obce budú môcť z peňazí buď vybudovať nové škôlky, alebo zrekonštruovať existujúce a vytvoriť tak priestor pre ďalších škôlkarov. Pokiaľ sa budú stavať nové zariadenia, pretože máme veľa miest, kde škôlky vôbec neexistujú, tam bude príspevok na jedného žiaka 6 700 eur a na rekonštrukciu 2 500 eur,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.

Podmienkou je rozšírenie materských škôl minimálne o desať miest pre deti. Výzva bude trvať dva roky, projekty bude rezort pôdohospodárstva vyhodnocovať v polročných intervaloch. Celková suma v rámci regionálneho operačného programu určená pre mestá a obce bude 2,1 miliardy eur.

Materská škola na Nedbalovej ulici
SITA

Ide už o tretiu výzvu určenú pre materské školy. V prvej bolo vyčlenených 10 miliónov eur, prišlo viac ako 400 žiadostí, z ktorých bolo úspešných 113. V druhej výzve bolo päť miliónov eur. Po peniazoch z oboch výziev sa podľa Ficových slov „len tak zaprášilo“, preto vyhlásili tretiu, v rámci ktorej vyčlenili „enormnú sumu“.

Naším cieľom je vytvoriť 5 200 voľných miest pre deti a postupne sa tak deje. Druhým cieľom je vytvoriť 500 pracovných miest pre učiteľky,“ povedal Fico. Projekty, ktoré boli financované z prvej a druhej výzvy, sa dotkli 200 miest a obcí. Ako doplnil minister školstva Juraj Draxler, Slovensko smeruje k dosiahnutiu cieľa 95-percentnej zaškolenosti detí vo veku od štyroch rokov.

Materská škola na Nedbalovej ulici v Nitre je výsledkom prvej výzvy, z ktorej mesto Nitra získalo 286-tisíc eur a samo poskytlo 600-tisíc eur. Škôlka ponúka aj starostlivosť o deti – diabetikov, je v nej umiestnených 90 detí. „Vlani sme počas letných prázdnin kompletne opravili tri základné školy a od roku 2010 sme postupne opravovali materské školy tak, že vzniklo desať nových tried,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Ako dodal, v najbližších rokoch má v Nitre v súvislosti s investíciou Jaguara Land Rover vzniknúť ďalších 400 miest pre predškolákov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X