Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gril.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.digitaltrends.com
16. júna 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Je v Nitre povolené grilovanie na balkóne?

Leto sa začalo a s ním prišlo aj obdobie grilovačiek. Nie každý však býva v rodinnom dome a aj obyvatelia panelákov a bytoviek by si radi grilovali. V niektorých mestách je to však zakázané a hrozí za to pokuta. Ako je to v Nitre? 

Mesto Nitra nemá vydané nariadenie, ktoré by povoľovalo grilovanie na balkóne. Na druhej strane ale ani také, ktoré by ho zakazovalo. Všetko teda závisí hlavne od susedských vzťahov.

Obyvateľ Nitry sa na túto tému pýtal radnice. Prišla mu nasledovná odpoveď podpísaná referentkou pre ovzdušie a vodné hospodárstvo Jarmilou Najšelovou: „Mesto Nitra nemá vydané nariadenie, ktoré by povoľovalo grilovanie na balkóne. Mestský úrad v Nitre povoľuje na základe žiadosti grilovanie na verejných priestranstvách za určitých podmienok. Nakoľko balkón nie je verejným priestranstvom, ale je súčasťou Vášho bytového domu, odporúčame Vám prejednať si toto na schôdzi vlastníkov bytov.“ Zároveň upozornila na paragraf Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí o tom, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami.

A ako je to s používaním otvorených ohnísk na súkromných pozemkoch? Radnica sa k tomu pred časom vyjadrila v rámci Diskusného fóra obce na svojej internetovej stránke takto: „mesto Nitra nemá vydané nariadenie ohľadom grilovania a používania otvorených ohnísk nachádzajúcich na súkromných pozemkoch. Zákon o ovzduší nerieši grilovanie na súkromných ani na verejných priestranstvách, nakoľko sa nejedná o zdroj znečisťovania ovzdušia.“ Zároveň sa v stanovisku píše, že pri grilovaní je potrebné dodržiavať nasledovné podmienky: grilovaním nesmie dochádzať k nadmernému obťažovaniu susedov dymom a pachom, použiť drevené uhlie a dodržiavať požiarno-bezpečnostné predpisy.

K téme sa v uplynulých dňoch rozvírila diskusia na sociálnej sieti. Obyvatelia Nitry majú na túto tému rozdielne názory. Niektorí nevidia dôvod, prečo by na balkóne grilovať nemali, najmä ak použijú elektrický gril. Ďalším by grilovačka u susedov na balkóne vadila. „Keď vám začne sused grilovať s dreveným uhlím pod oknami, to by bolo jeho posledná grilovačka. Elektrický gril – no problem,“ napísal jeden z diskutérov. „U nás grilovali na klasickom grile priamo pod vchodom, vyriešila som to zavretím okien. Už sme mali síce plný byt smradu, ale čo už…,“ napísala obyvateľka Nitry v diskusii. Ďalšia poukázala na to, že niektorí susedia tiež neberú žiadny ohľad, keď fajčia na balkónoch, z čoho ide smrad do okolitých bytov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X