Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ul. Kozmonautov
ilustračné: mapy.google.sk
12. apríla 2017 Správy NitraSťažnosti od NitraDen.sk

Nitranom ukradli auto, no dostali pokutu za to, že s ním neboli na technickej kontrole

Obyvateľka Nitry Katarína nedávno dostala dva listy od Okresného úradu v Nitre s výzvami na zaplatenie dvoch pokút. Jedna bola vo výške 165 eur za to, že neboli v januári 2017 so svojím autom na technickej kontrole a druhá v rovnakej výške za to, že neboli na emisnej kontrole.

Zaplatiť teda mali spolu 330 eur za auto, ktoré im však ukradli v septembri 2015. Krádež riadne nahlásili. „Ako pracujúci občan a daňový poplatník sa pýtam: ako je niečo také možné? Ako to, že keď dopravný inšpektorát zaeviduje auto ako ukradnuté, poisťovňa zaeviduje auto ako ukradnuté a zruší mu povinné zmluvné poistenie, tak na odbor cestnej dopravy príslušného okresného úradu táto informácie neprenikne? Ako to, že sa z tých našich daní dá zaplatiť úradník, ktorý sleduje, že sa občan niekde nedostavil a rozposiela za to pokuty, ale nedá sa zaplatiť úradník, ktorý preverí, či auto nebolo ukradnuté, prípadne informatik, ktorý prepojí tieto dve inštitúcie?“ pýta sa nahnevaná občianka.

Nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová reagovala, že „po nahlásení krádeže je vozidlo vyradené z evidencie vozidiel. Okresný úrad Nitra však tvrdí, že informácie o odcudzení auta nemá. „Okresný úrad, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií nemá informácie o oznámení vlastníka motorového vozidla o jeho odcudzení. Údaje o odcudzení motorového vozidla nie sú uvedené v evidencii vozidiel, do ktorej má tunajší úrad prístup,“ uviedol prednosta Okresného úradu Nitra Karol Borik. Úrad nakoniec uznal, že manželia z Nitry pokutu nemusia zaplatiť, no Katarínin manžel si musel zobrať deň dovolenky, ísť na okresný úrad a priniesť doklad o tom, že im auto naozaj ukradli. „Predpokladám, že toto nie je problém len jedného auta. Autá sa tu kradnú ako teplé rožky, len na našej ulici zmiznú štyri za jednu noc, musí to zrejme týkať viacerých,“ myslí si Katarína, obyvateľka Chrenovej.

Ministerstvo vnútra reagovalo, že od roku 2017 už funguje automatizovaný prenos údajov z pátracej evidencie do systému evidencia vozidiel. Doteraz museli občania krádež vozidla nahlasovať na obvodnom oddelení polície a tiež aj na dopravnom inšpektoráte. Po novom už na dopravnom inšpektoráte odcudzenie nahlasovať nemusia. A ako je to s prístupom okresných úradov do systému evidencie vozidiel? „Do systému evidencie vozidiel majú možnosť prístupu pracovníci okresných úradov dopravy. V súčasnosti sa dodávateľom a prevádzkou systému postupne rieši porovnanie starších záznamov vedených v pátracej evidencii s údajmi v systéme evidencia vozidiel a dohratie chýbajúcich dát, čo si môže vyžiadať určitý čas,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Peter Lazarov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X