Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fontana_1996_pesia_zona_v_nitre.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: www.ukf.sk
11. februára 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Nitra zložila poctu k nedožitému jubileu významného nitrianskeho umelca Mariána Žilíka

Nitrianska galéria v spolupráci s UKF a Združením výtvarníkov nitrianskeho regiónu N´89 pripravili výstavu, film i publikáciu pri príležitosti nedožitého životného jubilea autora známych sochárskych diel po celej Nitre – Mariána Žilíka.

Marián Žilík zanechal svetu niekoľko priam ikonických diel. Autorovými dielami sú napríklad Pamätník Milénia na Nitrianskom hrade, monumentálny bronzový meč vyčnievajúci z dlažby neďaleko Ponitrianskeho múzea, oproti nemu stojaca funkčná studňa či žulová fontána a tiež viacero poklopov s motívmi ornamentu z Veľkej Moravy, po ktorých doslova kráčame. Každý tieto diela pozná a vníma, avšak málokomu je známe, že tieto a viacero ďalších diel a pamätných tabúľ v meste vytvoril v rozpätí rokov 1996 až 2010 pedagóg Univerzity Konštantína Filozofa, maliar, fotograf a sochár Marián Žilík (1948 – 2018). Pôsobil na univerzite vrámci Katedry výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty.

V priestoroch Nitrianskej galérie v spolupráci s UKF a Združením výtvarníkov nitrianskeho regiónu N´89 vznikla výstava venovaná autorovmu nedožitému životnému jubileu – 70. narodenín. Výstava približuje maliarske diela od raných fáz, kedy sa autor venoval motívom poľnohospodárskej krajiny z okolia Nitry, cez obdobie vychádzajúce z inšpirácií neo-expresionizmu, popartu a novej figurácie až po ostatné diela s konceptuálnym pozadím, prepájajúce maľbu a priestor.

Autora si uctili výstavou, filmom i publikáciou

Na spomínanej výstave bolo možné zhliadnuť dosiaľ nevystavené fotografie a tiež súbor fotografií, ktoré sa našli v autorovom počítači ako príprava na výstavu, ktorej sa už ale nedožil. Všetky sochárske diela, ktoré vytvoril Marián Žilík vo verejnom priestore mesta Nitra, boli spracované do autorského filmu Janou Minárikovou a nesie názov Bez názvu (2018).

Ďalším príspevkom k autorovmu životnému jubileu je publikácia, ktorú vydala Nitrianska galéria. Publikácia s názvom Marián Žilík: Všetko je inak (2018) prvýkrát komplexne spracúva umelcovo súborné dielo v oblasti maľby, fotografie a tvorby vo verejnom priestore. Autorkou publikácie a kurátorkou výstavy je Eva Kapsová (Ústav literárnej a umeleckej komunikácie FF).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X