HOKEJ-TE: Nitra - Košice
HOKEJ-TE: Nitra – Košice Dušan Milo z HK Nitra počas 6. zápasu finále slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HC Košice. Nitra, 19. apríl 2014. Foto: SITA/Martin Havran
19. apríla 2014 Šport NitraHokej od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA/AP

Nitra vyrovnala stav finálovej série, rozhodne sa v Košiciach!

HK Nitra – HC Košice 3:1 (1:0, 2:0, 0:1) – stav série: 3:3

NITRA 19. apríla – Piatykrát o slovenskom hokejovom majstrovi rozhodne až zápas číslo sedem finálovej série. Hokejisti HK Nitra zdolali v sobotňajšom šiestom súboji HC Košice 3:1 a vynútili si siedmy duel, ktorý sa uskutoční na Veľkonočný pondelok 21. apríla v košickej Steel aréne. „Oceliari“ nastúpia už na svoj tretí zápas číslo sedem vo finále, v rokoch 2008 a 2012 v ňom prehrali so Slovanom Bratislava. Naďalej však majú šancu na siedmy titul, Nitra bojuje o svoj premiérový.

Sobotňajší súboj ovplyvnil výborný nástup Nitranov, ktorí vďaka Jozefovi Stümpelovi vyhrávali od 6. min 1:0. V druhej dvadsaťminútovke pridali presné zásahy Dušan Milo a Martin Segľa a potešili vypredaný zimný štadión. V polovici tretej tretiny vykresal pre Košičanov iskierku nádeje Hinďoš, ale na zvrat to už nestačilo.

Hokej – finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy – 6. zápas (hrá sa na 4 víťazstvá) – sobota:
Góly: 6. Stümpel (R. Mráz), 26. D. Milo (Lelkeš, Nádašdi), 33. Martin Segľa – 50. Hinďoš
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák – M. Valach, Šefčík, 3600 divákov.

Zostavy:
Nitra: Kristan – Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech – Miroslav Kováčik, Lelkeš, J. Ručkay – H. Ručkay, Stümpel, Tománek – Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa – Piačka, Hrazdíra, R. Mráz
Košice: Staňa – Macejko, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, M. Takáč – Jenčík, P. Bartoš, Spilar – M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka – Sojčík, Češík, Bicek – Gmitter, Jokeľ, Hinďoš – Skalický

Nitrania začali súboj aktívne a vypracovali si viaceré šance, ktoré však brankár Staňa zneškodnil. V 6. min však už nestačil na pokus skúseného harcovníka Jozefa Stümpela, ktorý otvoril skóre – 1:0. Domácim strelený gól ešte viac pomohol a ďalej ohrozovali košického gólmana. Košičania sa postupne dostávali pred Kristana, ale domáci brankár bol pre nich veľkou prekážkou. Najväčšiu šancu na vyrovnanie spálil Jenčík. V posledných sekundách prvej tretiny mohol zabezpečiť Nitranom dvojgólový náskok Segľa, ale Staňa bol pozorný.

Divácky atraktívny hokej pokračoval aj po prestávke. Obaja brankári sa viackrát vyznamenali. V 26. min využil presilovú hru Milo, keď zužitkoval peknú prihrávku spoza bránky od Lelkeša. Košický tréner Tomko si po znovuotvorení hry a jej následnom prerušení zobral oddychový čas, ale rozbehnutých domácich jeho tím nedokázal zastaviť. Navyše, nevychádzala mu koncovka napriek viacerým dobrým možnostiam na strelu. V 33. min skončila v košickej bránke nenápadná akcia Martina Segľu – 3:0.

Košické snaženie o gól sa skončilo v 50. min, keď sa presadil po chybe v nitrianskej obrane osamotený Matej Hinďoš. Hostia sa mohli gólovo ešte viac priblížiť domácim, ale nevyužili presilovku za príliš veľa hráčov spod Zobora na ľade. Nitrania si už víťazstvo postrážili, v 57. min ho mohol poistiť osamotený Segľa, ale neprestrelil košického gólmana. Necelé dve minúty pred koncom sa začala power-play hostí, domáci na čele s Kristanom jej však aj vďaka veľkej obetavosti odolali. Vypredaná nitrianska aréna mohutne oslavovala tretiu výhru svojho tímu vo finále, ktoré rozhodne pondelkový súboj v Košiciach.