Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestsky urad nitra mapy.jpg
Foto: ilustračné, Mesto Nitra
31. mája 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitra vstúpi do Únie miest Slovenska, chce lepšie presadzovanie svojich záujmov

Mesto Nitra vstúpi do Únie miest Slovenska (ÚMS). Schválili to mestskí poslanci na zastupiteľstve.

Primátor Marek Hattas si od tohto kroku sľubuje lepšie a aktívnejšie zastúpenie záujmov krajského mesta ako v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Rozhodujúce boli pre nás stretnutia na úrovni primátorov krajských miest, kde sme si jasne definovali, že ZMOS si neplní svoje povinnosti voči veľkým mestám a zákony, ktoré nám v poslednom čase vláda schválila, sú pre nás neakceptovateľné. Potrebujeme mať platformu, ktorá nielen reaguje na zákony, ktoré by mali ísť v budúcnosti do Národnej rady SR, ale my ako mestá by sme mali aktívne návrhy zákonov posielať,“ povedal Hattas.

Mestá podľa jeho slov potrebujú mať niekoho, kto bude zastupovať ich záujmy vo vzťahu k vláde a ministerstvám. Na jeseň zrejme príde na pretras aj téma vystúpenia Nitry zo ZMOS. Zatiaľ v ňom zostáva, pretože na tento rok už má zaplatený členský príspevok. „My dúfame, že Únia miest Slovenska sa naštartuje, v júni bude veľké stretnutie a počas jesene sa budeme rozprávať o tom, či vystúpime zo ZMOS, lebo ÚMS už bude natoľko naštartovaná, že ZMOS bude pre nás nepodstatný,“ hovorí Hattas.

Podľa mestského poslanca z pravicovej koalície Miloša Dovičoviča sa ZMOS stal „spolkom dedinských richtárov“ a zastáva záujmy obcí na úkor väčších miest. Členmi ÚMS je už v rámci Nitrianskeho kraja sedem miest – Nové Zámky, Komárno, Zlaté Moravce, Vráble, Hurbanovo, Želiezovce a Kolárovo. Do polovice júna by do nej malo vstúpiť všetkých osem krajských miest, ktoré majú spolu 1,1 milióna obyvateľa. Únia by tým pádom mohla spolu s jej súčasnými členmi zastupovať 1,8 milióna obyvateľov.

Štát presúva na mestá nové povinnosti bez finančného krytia

Viceprimátor Nitry Daniel Balko poukázal na to, že štát presúva na mestá nové povinnosti bez toho, aby boli aj finančne kryté. „Či už to bola tzv. chodníková novela (novela zákona o pozemných komunikáciách, podľa ktorej sa o obecné chodníky už nemusia starať ľudia z priľahlých domov, ale táto povinnosť zo zákona prešla na vlastníkov alebo správcov chodníkov, pozn. SITA), rekreačné poukazy, obedy zadarmo – to sú povinnosti, ktoré vo svojej podstate nemajú s výkonom miestnej samosprávy nič spoločné a ide len o plnenie politických sľubov. Oproti roku 2018 nás tieto povinnosti a ďalšie opatrenia ako nárast platov o desať percent (zvýšenie platov v školstve od 1. januára 2019, pozn. SITA), zvýšenie poplatku za skládkovanie, GDPR či poistné zatiaľ stáli 5,3 milióna eur,“ povedal Balko.

Od štátu prišlo 1,1 milióna eur, 2,6 milióna eur predstavoval zvýšený príjem v rámci podielových daniach oproti minulému roku, nepokrytých pre mesto zostáva 1,6 milióna eur. „Ak by na nás tieto povinnosti neprešli, mohli sme tých 2,6 milióna eur využiť na niečo, čo potrebujeme, pretože tie by nám prišli aj tak,“ podotkol viceprimátor.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X