Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra 67.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #67

Staršie ročníky na to, ako Nitra vyzerala pred rokmi, určite spomínajú s iskričkami v očiach. Priestor sa mení z roka na rok a jeho niekdajšiu krásu si môžeme pripomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Zaspomínajte si s nami na starú Nitru.

Dožinkové slávnosti boli príležitosťou pre všetky dámy, aby sa mohli vyobliekať, vytiahnuť svoju najlepšiu kabelku a byť obdivované.

Dozinky 1976 klubpriatelov eva kimleova turcekova.jpg
www.facebook.com Eva Kimleová-Turčeková

Mnohí si určite spomenú na výstavbu divadla. Takto to na námestí vyzeralo v roku 1988, v roku 1992 bolo sťahovanie a začala nová sezóna.

Vystavba divadla 1988 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Dobré oceľové korčule, veľký výber od 1 až do 15 forintov u Gezu Wintersteina v Nitre. Takto sa kedysi robila reklama.

Letak predaj korcul klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Vetroň Nitra 3 na starom letisku v roku 1925. Lietal na ňom Nikolaj Šapošnikov a v roku 1925 vytvoril nový rekord, keď preletel 1 714 metrov. Kapitán Šapošnikov bol pôvodom Rus. V československej armáde slúžil od roku 1922 a od roku 1930 bol veliteľom vojenského letiska v Bratislave. Bol letcom telom aj dušou a venoval lietaniu aj všetok svoj voľný čas. Vo Vajnoroch založil prvý amatérsky aeroklub a často sa pohyboval aj na letisku v Nitre, kde si padli do oka s budúcou manželkou Ľudmilou. Nikolaj Šapošnikov už pre svoju manželku Ľudmilu skonštruoval špeciálne malé lietadlo, ktoré s rozpätím krídel 5,5 metra bolo v tom čase najmenším motorovým lietadlom v Európe. Ľudmila zložila pilotské skúšky 18. 10. 1930 ako prvá žena na Slovensku.

Stare letisko 1925 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Takto to na letisku vyzeralo v roku 1921. Domček vľavo je čerpacia stanica riečnej vody pre železnicu. Rieka v tom čase tiekla po dnešnej Hodžovej.

Stare letisko 1921 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Prvý slovenský arcibiskup ThDr. Karol Kmeťko a predseda vlády ČSR Milan Hodža v Nitre. Kráčajú smerom k divadlu.

Karol kmetko prvy slovensky arcibiskup klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Spoznávate Biskupský majer? Na jeho mieste sa teraz nachádza budova, v ktorej je kaviareň Platan, a neďaleko sa nachádza NAY.

Biskupsky majer nitra klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X