Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra 57.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #57

Staršie ročníky na to, ako Nitra vyzerala pred rokmi, určite spomínajú s iskričkami v očiach. Priestor sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžeme spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Zaspomínajte si s nami na starú Nitru.

Kalvárska cesta, neskôr Sopóciho, Krčméryho, uvádza popis k fotografii. Aj tak si však myslíme, že ide o Rázusovu. A vy?

Kalvarska cesta klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sútok rieky na Sihoti, ktorý Nitrania nazývali  Két víz – dve vody, jedno rameno tieklo cez Aujeského mlyn, druhé od Zungova. Ako v rozprávke, však?

Sutok rieky na sihoti klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Kto by túto ulicu nepoznal? Vtedy Wilsonova, dnes pešia zóna. Mačacie kocky mali svoje čaro, hoci niekedy bolo náročné po nich chodiť. Nešlo o typické mačacie hlavy z tmavej žuly, väčšinou 10x10x10 cm. Táto dlažba bola zo zelených žulových kvádrov 18x20x18 cm, pochádzajúcich z dnes už zatopeného zoborského lomu, ktorý poznáme ako Zoborské jazierko. Časť tejto dlažby ostala zachovaná po rekonštrukcii na Podzámskej ulici.

Wilsonova ulica pesia zona klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Do Nitry práve pochodujú Sokoli na Slet. :-) Foto pochádza z roku 1922 a ako vidieť, mladým dámam učarovali mladíci z telovýchovného združenia.

Pochod sokoli zuzana kutisova klubpriatelov.jpg
www.facebook.com Zuzana Kutišová

Krajský súd a Obchodná akadémia pred rokom 1938. Takto to mohlo aj pokojne zostať.

Krajsky sud a obchodna akademia klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

V pozadí sa vyníma poštárska kolónia, ktorú pod Zoborom začali stavať koncom roka 1923. Ministerstvo pôšt dotovalo 70 % stavebných nákladov, počas roka 1924 postavili 44 obytných domov.

Postarska kolonia klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Námestie pred Sedriou sa v rokoch 1918 až 1937 volalo Masarykovo námestie a stála na ňom socha bývalého československého prezidenta T. G. Masaryka. Po anexii Levíc Maďarmi po Mníchovskej zrade bola odtiaľ prevezená socha generála Štefánika do Slovenskej Nitry a nahradila Masaryka.

Namestie pred sedriou socha masaryk klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X