Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra 52.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #52

Staršie ročníky na to, ako Nitra vyzerala pred rokmi, určite spomínajú s iskričkami v očiach. Priestor sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžeme spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Zaspomínajte si s nami na starú Nitru.

Reklama na zdravotníctvo v Nitre. Posledné dve fotografie pochádzajú zo starej polikliniky, dnešnej FF UKF. Spomínate si na to?

Reklama na zdravotnictvo stara poliklinika klubpriatelov henrieta rojkova.jpg
www.facebook.com Henrieta Rojková

Prehistória divadelných stánkov siaha až do roku 1765, keď dal biskup Ján Gustini-Zubohlavský postaviť Komické divadlo. Ďalšie otvorili v roku 1844 vo dvore hostinca Zlatý jeleň. Župné národné divadlo, ktoré malo reprezentovať Nitru, postavila v rokoch 1882 – 1883 budapeštianska firma Graf a Feszty.

Mestske divadlo 1915 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

V roku 1938 premával naším územím tzv. zlatý vlak. Vozil svätú pravicu (pravú ruku svätého Štefana). Presklená časť vagóna sa dala preč a v strede bola uložená relikvia. Obyvateľstvo sa stretávalo na staniciach a modlilo sa k nej.

Zlaty vlak 1938 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

AC Nitra v 30. rokoch. Láska k športu je Nitre očividne vlastná už desiatky rokov.

Ac nitra 1934 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Spomínate si na betónový stĺp pred divadlom? Na pylón chceli nainštalovať optické zariadenie. Z vežičky Mestského domu v Nitre mal byť vysielaný laserový lúč na vrch pylónu a na oblohe sa mali vykresľovať hodiny. Pylón zbúrali po revolúcii v roku 1989.

Betonovy stlp klubpriatelov r.bakosovcov.jpg
www.facebook.com rodina Bakošovcov

Nitrianska židovská nemocnica, ktorú založili manželia Adlerovci, je ďalším dôkazom, že židovská obec mala v Nitre nezastupiteľné miesto. Budova, v ktorej sa nachádzala, už nestojí.

Nitrianska zidovska nemocnica klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Ak neviete, kde sa nemocnica nachádzala, táto mapa vám to napovie. Po jej zrušení sa tam nachádzal detský domov.

Byvala zidovska nemocnica mapa klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X