Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra 31.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #31

Staršie ročníky na to, ako Nitra vyzerala pred rokmi, určite spomínajú s iskričkami v očiach. Priestor sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžeme spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Zaspomínajte si s nami na starú Nitru.

Prelom 50. a 60. rokov a pohľad na Nitrianske mlyny a Štefánikovu triedu. Časť pred terajšou tržnicou bola zelená, chodníky boli dostatočne široké na oboch stranách. Ľudia si tam mohli na lavičkách príjemne oddýchnuť.

Nitrianske mlyny stefanikova prelom 50. 60. rokov klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Uhádnete, kde to bolo? Nebudeme vás napínať, ide o priestor pred Tatrou, keď tam ešte stála socha sv. Floriána. Dnes sa nachádza pred stúpaním k bráne Mestského cintorína.

Pred tatrou klub priatelov lea burclova.jpg
www.facebook.com Lea Burclová

Na nedeľnú vychádzku chodili v roku 1930 ľudia naozaj vyfintení. Dámy mali svoje najlepšie šaty a páni boli v oblekoch. Ide pravdepodobne o rodinu Aujeských.

Prechadzka pod hradom 1930 janko stupka.jpg
www.facebook.com Janko Stupka

Kto by to bol povedal, že alegorické vozy majú takú históriu? Na 1. mája, ale aj na jeseň počas dožiniek, ste ich mohli zazrieť v uliciach mesta. Za ním sa nachádza bývalá reštaurácia Kubíček a vedľa opravovne ČSAD.

Alegoricky voz klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Takto sa dali kedysi tráviť voľné chvíle. Člnkovanie/kajakovanie bolo kedysi bežnou súčasťou trávenia voľného času, rieka Nitra bola ešte čistá. Foto pochádza z roku 1943.

Clnkovanie nitra 1943 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Kedysi klenot Zobora bol príjemným miestom na oddych. Prechádzky, pozorovanie prírody a pokoj boli lákadlom pre mnoho detí i dospelých. Zoborské jazierko vzniklo po bývalom lome na zelenú žulu, ktorou boli vydláždené ulice v Nitre. Takto vyzeralo v roku 1956.

Jazierko zobor 1956 klub priatelov ludmila oravcova.jpg
www.facebook.com Ľudmila Oravcová

Posledná veľká oprava Tureckej varty na Borine sa konala v 60. rokoch minulého storočia. Bolo to, samozrejme, treba zvečniť.

Turecka varta borina 60.roky klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X