Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra 30.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #30

Staršie ročníky na to, ako Nitra vyzerala pred rokmi, určite spomínajú s iskričkami v očiach. Priestor sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžeme spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Zaspomínajte si s nami na starú Nitru.

V roku 1944 po Chrenovej ani slychu. V pozadí však vidieť Tormoš. Určite viete, aká je medzi nimi súvislosť.

Tormos 1944 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Neuveriteľné, že už v roku 1976 bola na tomto mieste cestovná kancelária. Pred rokom 1976 to bola Čedok, potom Tatratour. V Národnom dome sa istý čas nachádza aj lekáreň či kaviareň. V uličke, samozrejme, nechýbajú divadlo a kino.

Stare divadlo 1976 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sokolovňa a Národný dom v Nitre mali pôvodne za úlohu reprezentovať národné ciele Slovákov. Podobné budovy by ste našli aj v iných mestách. Vždy sa v nich nachádzala veľká sála, kde sa dali konávali veľké akcie.

Sokolovna narodny dom klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Pamätáte sa ešte na pracovný ruch na pešej? V polovici 70. rokov to tam vyzeralo približne takto. V pozadí je Dom módy.

Stavebne prace pesia klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Najstarším a najväčším závodom v meste bol parný mlyn Arpád, založený v roku 1863. Hoci zakrátko zanikol, prevádzku neskôr obnovil podnikateľ A. Back. V roku 1910 ho prevzala účastinná spoločnosť, v 1922 mlyn vyhorel. Bol však opäť zrekonštruovaný a uvedený do prevádzky.

Arpadov mlyn klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Hotel Stalingrad a bar v suteréne Ponorka boli miestami stretávania sa temer celej Nitry. Podeľte sa s nami o svoje spomienky na toto miesto.

Hotel stalingrad klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

V 70. rokoch bol takýto výhľad z Hlavnej pošty na miesto, kde dnes stojí Divadlo Andrej Bagara. Socha Lenina a historická budova VÚŽV.

Miesto dnesneho divadla klupriatelov.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X