Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #97

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Fotografia jednej z najikonickejších barokových stavieb v Nitre. Ide o bývalé Gymnázium Eugena Gudernu a súčasnú Piaristickú spojenú školu sv. Jozefa Kalazanského, ktorá stojí vedľa dvojvežového Piaristického kostola sv. Ladislava a piaristického kláštora. Aj pred Gymnaziom E. Gudernu bolo cirkevné, potom Všeobecno-vzdelávacia škola v Nitre a až potom GEG. Vedeli ste, že história školy sa začala položením základného kameňa 9. júna 1701 a za krátky čas získalo veľký počet študentov, ktorí prichádzali z celého Slovenska a stalo sa tak najväčšou školou v Uhorsku?

Foto1 piaristicka skola.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Salón sa nachádzal na Vŕšku v miestach pred kostolíkom sv. Michala. Túto budovu zrútili vraj preto, že vadila doprave na cestách Farská – Jesenského – Kupecká. Niektorí si isto spomínate, že naľavo vedľa neho sa nachádzala krčma, „de sa čapuvala Plzeň“.

Foto2 va vrsku kupecka salon.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Tento kadernícky salón vraj bol od 40. rokov minulého storočia najlepším v Nitre. Dámy, ktoré si to pamätajú spomínajú naň so slovami: „Najlepšá trvalá v Nitre sa robila tu.

Foto3 kadernicky salon.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto kedysi vyzerali kolotoče, na ktoré deti čakali v radoch. Všimli ste si „pohon ringišpílu“? Vo vrchnej časti kolotoča sa nachádzajú muži, ktorí ho točia. Kolotoč sa nachádza nad Rolfesovou baňou.

Foto4 kolotoc.jpg
Zdroj: www.facebook.com

V časoch, keď ešte nebolo upravené koryto rieky, tak ako je v súčasnosti, bol takýto pohľad bežnou skutočnosťou. Fotka je z roku 1928. Unikátny záber, čo poviete?

Foto5 rieka potopa.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto vyzeralo zoborské jazierko približne v roku 1910. Úplne pôvodne na mieste jazierka bol žulový lom od roku 1860. Ten sa tu otvoril za účelom ťažby kameňa na spevňovanie ciest a chodníkov v Nitre. Keď sa v lome objavila podzemná voda, začala žulová sláva zoborského lomu klesať. Voda napokon vyplnila priestor lomu, čím vzniklo 10 metrov hlboké dnešné jazierko.

Foto6 zoborske jazierko.jpg
Zdroj1. www.facebook.com

Taktiež fotografia zoborského jazierka, pretože jedna nestačí. Od čias, kedy sa jazierka zaplnilo vodou, lákalo obyvateľov na kúpanie. Ešte v nie až tak dávnej minulosti sa sem chodievali kúpať rodiny s deťmi. Časom sa však jazierko začalo znečisťovať, až sa napokon stalo nevhodné na kúpanie.

Foto7 zoborske jazierko.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X