Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz 1.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #96

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Zaujímate sa o konkrétne stavby, ich vývoj a história? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa teda s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Na fotke je takzvaný Pribinov kostol s prístavbou vybudovanou pred Pribinovými slávnosťami v roku 1933. Pod betónovým prístreškom, ktorý pripomína Plečnikovu realizáciu na Pražskom hrade, boli vystavené staršie torzá murív a odkryté kostrové hroby. Takto boli kedysi odhalené, spomínate si na to?

Foto1 kostrove hroby hrad nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Viete, čo je toto za miesto? Nápovedou možno bude, že sa kedysi táto ulica volala Hornotabánska. Možno vám napovie aj panelák, ktorého kúsok vidieť za kríkom. Dnes je to Mariánska ulica a vyzerá úplne inak ako na fotke.

Foto2 hornotabanska marianska palanok taban.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pamätá si niekto tieto priestory? Ide o hotel Stalingrad alebo neskôr hotel Zobor, dnes je tu Mexiko. Na tomto mieste sa konali rôzne podujatia a mnohí si naň spomínajú aj ako na kaviareň a tančiareň. Hrávala tu hudba s rôznym programom pre ľudí.

Foto3 stalingrad tanciaren mexiko.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotka približne z roku 1947 a je na nej obchodík s majiteľmi. Obchodík sa nachádzal na križovatke Štúrova-Párovce, za Bodegou, oproti Sedrii. Pamätníci spomínajú aj na majiteľa obchodu a jeho osud: „Kúpil ho pán Paliatek. Ten ho prevádzkoval až do doby znárodňovania. Potom sa celá táto štvrť búrala a išla tam nová výstavba.

Foto4 sturova parovce obchodik.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Budova hotela Hungária, ako je vidieť na pohľadnici, sa nachádza na niekdajších uliciach Tóth Vilmos utca a Plébánia utca. Hotel bol zmodernizovaný a prestavaný z hostinca Zlatá hus v roku 1887 ambicióznym podnikateľom Františkom Laknerom.

Foto5 hotel hungaria tatra sole nitra pesia.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Výnimočný pohľad na Nitru. Táto pohľadnica zachytáva skutočne jedinečnú atmosféru starej Nitry, plnej zelene a ticha. Ako vidno na pohľadnici je dominantný Zobor.

Foto6 nitra pohladnica.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na fotke je takzvaná Poštárska kolónia, pretože stavby realizovalo bytové družstvo poštových zamestnancov v rokoch 1923 až 1924 pre poštových zamestnancov. Ide o výnimočný príklad obytnej zástavby medzivojnového obdobia. Na vlastných parcelách bolo postavených 8 rodinných domov a 8 rodinných dvojdomov (spolu 44 obytných jednotiek) s vysokými sedlovými strechami a čiastočne využitým podkrovím. 

Foto7 postarska kolonia nitra zobor.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X