Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #93

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Zaujímate sa o konkrétne stavby, ich vývoj a história? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa teda s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Spomína si ešte niekto na takýto vzhľad Štúrovej? Bola tu kedysi maďarská reštaurácia alebo aj najlepšia juhoslovanská zmrzlina v meste, ktorú predával fúzatý pánko s červenou čapicou s brmbolcom a deti ho prezývali Turek. Obyvatelia na to s láskou spomínajú, keď sem ešte ako deti chodili na zmrzlinu „na úver“ – zmrzlinár dal deťom zmrzlinu aj keď nemali peniaze a rodičia to potom mohli prísť vyplatiť. A pamätá si niekto aj povinnú výbavu po blatovej ceste za nepriaznivého počasia? Galoše na cvok a v nich papuče.

Foto1 sturova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na fotke je starý mestský dom s mestskou vežou zachovanou až do roku 1880. V pozadí sa nachádza dnes už neexistujúci kostol sv. Jakuba s doteraz zachovaným krížom. Viete o aký kríž a vežu ide? Je to veža z kostola sv. Jakuba, ktorá spadla počas búrky a ten kríž sa dnes nachádza nad Svoradovou jaskyňou na Zobori. Zaujímavosťou o kostole je, že prvú písomnú zmienku o ňom máme z roku 1232. Kostol kedysi stál pri Mariánskom súsoší v Dolnom meste a pri jeho zbúraní sa zachovala krypta s hrobmi na pôvodnom mieste.

Foto2 veza zobor kriz.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Dožinková slávnosť z roku 1974. V tom čase sprievod chodil popred Prior smerom na Chrenovú. Pre niekoho utrpenie a najhoršie časy života, ale pre niekoho najkrajšie časy zábavy a uzmierenia. Všimli ste si autá na trávniku? Dnes by z toho nejeden obyvateľ z kože vyskočil… Kedysi tu ľudia riešili celkom iné veci a na svet sa nepozerali tak negatívne ako mnohí dnes.

Foto3 dozinky.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na Nitriansky hrad približne z roku 1966. Vazulova veža má na fotke cimburie, teraz je tam strecha a tá budova za vežou je Aujeského mlyn, ktorý stál pod hradom. Dnes tam už samozrejme nie je. Za hradnou vežou plocha dnešného zimného štadiónu, vtedy ešte pod holým nebom. V pozadí je stará cesta na Drážovce, kde sa v súčasnosti nachádza diaľničný obchvat.

Foto4 hrad nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Táto fotka je o to vzácnejšia, že ju vytvoril Eugen Vasiliak. Bol to zanietený fotograf pracoval v armáde a vydal množstvo kníh, kde boli hlavne letecké snímky z rokov 60. a 70. Veľké množstvo diapozitívov a negatívov vlastní aj Pamiatkový ústav SR. Tento záber je spojený sken dvojstrany z knihy Slovensko z vtáčej perspektívy. Na fotke je ešte internát Nová doba osamelou stavbou.

Foto5 hrad nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Arpádov mlyn alebo mlyn Arpád bol najväčší a najstarší závod v Nitre. Ako vidieť aj na obrázku z roku 1910. Založený bol už v roku 1863, avšak po chvíľke zanikol, čo sa však zmenilo práve v roku 1910, kedy mlyn obnovil viedenský podnikateľ Arnost Back. V roku 1922 mlyn Arpád do základov vyhorel, no ešte v tom istom roku bol moderne zrekonštruovaný a uvedený do prevádzky. Táto úžasná dominanta mesta nadobro zmizla v roku 2006, aby ju nahradilo moderné nákupné centrum Mlyny.

Foto6 arpadov mlyn.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Opäť pohľad na Arpádov mlyn, avšak o pár rokov neskôr, keď už stoja aj silá a k mlynu vedie železnica. Fotka je vyhotovená niekedy v druhej polovici 20. rokov 20. storočia. V roku 1922 boli postavené silá a v roku 1925 tu bola postavená železničnú vlečke, ktorá urýchlila prepravu surovín zo železničnej stanice.

Foto7 mlyny arpad.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X