Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra chrenova namestie spu internat parovce hrad kolaz.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #91

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Zaujímate sa o konkrétne stavby, ich vývoj a história? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa teda s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Takto vyzerali pre niektorých mladíkov víkendy v Nitre. Stretávali sa v modelárskom klube a modely potom spoločne skúšali. Fotka je z 80. rokov, na tieto časy mnohí s láskou spomínajú.

Foto1 modelarky klub.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotka Nitrianskeho hradu, keď popri ňom ešte tiekla rieka. Toto je jedna z fotografií, vďaka ktorej si môžeme vychutnávať tú úžasne pokojnú a príjemnú atmosféru plynúcej rieky a nitrianskeho pokladu v jednom. (Fotograf stojí niekde ako je dnes Jesenského pri parku?)

Foto2 nitrianksy hrad.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Toto nadčasové dielo zdobí fasádu Študentského domova v Nitre. „Žiadali sme, aby výzdoba zodpovedala charakteru vysokej školy ako poľnohospodárskej inštitúcie, ktorá vychováva ľudí a rozvíja vedu. Nakoniec vyhral Dezider Castiglione. Podľa našich požiadaviek vytvoril veľkoplošnú mozaiku, na ktorej je slnko ako energetický zdroj, premena energie cez rastlinnú výrobu, je na nej kombajn aj hovädzí dobytok, no aj mikroskop ako symbol vedy. Nepopustil, keď som sa ohradil, že slnko je všade na svete zlaté. A tak je na mozaike podľa umelcových predstáv slnko červené,“ spomínal si na výber mozaiky vtedajší rektor VŠP, akademik Emil Špaldon.

Foto3 spu mladost internat.jpg
Zdroj: www.facebook.comFoto: www.facebook.com

Koncesovaná doprava nákladov, Ján Hlobeň. Takto tiež vyzerala doprava a to aj na prevoz ľudí. Podľa pamätníkov sa takto chodievalo aj na vzdialenejšie výlety po Slovensku. Odhadom by mohla byť táto fotografia dokonca tesne predvojnová. Čo by ste povedali dnes na takúto dopravu?

Foto4 doprava auto.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Zaujímavý pohľad na Chrenovú, konkrétne D3. Dnes už by sa takýto záber spraviť nedal. Vyrástli tu stromy a vytvorili tak clonu. Na fotke vidieť časť mesta, budovu ZŠ Nábrežie Mládeže, za ňou internát strednej školy a blízke potraviny U Bojdu, ktoré mali vchod hneď vedľa bufetu. Spomínate si na to ešte?

Foto5 chrenova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Teraz pre zmenu Párovce, toto je hneď na začiatku Párovskej ulice, smerom od Štúrovej. Pohľad od budovy bývalých pozemných stavieb. Na snímke vľavo je predajňa konského mäsa u pána Vrbického. A v tej betónovej rúre bola rozvodňa elektriny a na tom venci hore boli porcelánové kalichy dookola, ku ktorým boli prichytené drôty vedenia všetkými smermi. Teraz na mieste budov na obrázku, stojí materská škola.

Foto6 parovce.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Viete čo je toto za miesto? Po týchto budovách však už v meste nezostalo takmer nič. Možno vám napovie, že len jediná budova na fotke sa zachovala a tou je hrad. Všetky tieto budovy sú zrovnané so zemou, aby na nich vzniklo súčasné Svätoplukovo námestie pred Divadlom Andreja Bagara. Za chrbtom fotografa je dnešné múzeum a pôvodné divadlo bolo viac vpravo na fotke.

Foto7.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X