Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra mesto zaujimavosti kolaz kpsn.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #90

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Zaujímate sa o konkrétne stavby, ich vývoj a história? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa teda s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Telegdy utca, Malošpitálska ulica, Ulica Československej armády – to sú pomenovania tejto ulice. V Nitre sme mali kedysi Špitálsku a Malošpitálsku a každá bola v inej časti mesta. Malošpitálska je odvodená od malého špitála alebo ošetrovne, ktorá sa nachádzala oproti Engelovmu domu na tejto ulici. Niektorí pamätníci si spomínajú aj na to, že tu bol dievčenský internát. Preto je obrovská škoda, že táto ulica už má dnes celkom iných vzhľad, viete čo je to za miesto? Na bielom pozadí obrazu pred nami je seminár a za ním hrad, na pravej strane dnes miesto tejto budovy stojí divadlo.

Foto1 malospitalska nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Zaujíma vás ako vyzerala Nitra pred 42 rokmi? Presne takto, bola nezastavaná, pokojná a tichá. Toto je pohľad na mesto z lietadla približne z roku 1977. Vľavo dole, pri Rybárskej bašte je zaujímavý štvorlístok z ciest, viete čo je to? Sú to chodníky v záhradkárskej časti.

Foto2 letecky pohlad 1977.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto to vyzeralo na dožinkových slávnostiach v Nitre približne v 70. rokoch minulého storočia. V súčasnosti mládež snáď ani nevie čo to vlastne je. Kedysi sa takto oslavovalo po skončení žatvy. Na fotke sú dožinkové slávnosti na Chrenovej a tie modro-žlté vlajky boli na dožinkoch od polovice 70. rokov typické.

Foto3 dozinky nitra chrenova.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Ak niekto nevie ako prebiehali v Nitre dožinky v roku 1976, tak tu je podobná vysvetľovacia fotografia. V tomto roku sa dožiniek zúčastnil aj prezident Husák. V tom čase sa ako prezidentská limuzína používalo auto ZIL 114
Sú tu húfy krojovaných žien dokonca s čepcami. Dožinky sa vysielali v priamom prenose.

V dolnom rohu je ukážka, ako vyzerali oslavy 1. mája, pre malé porovnanie.

Foto4 dozinky nitra 1976.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Spomínate si aj na tento obchodný dom? Presne tak, je to Remek, namiesto ktorého dnes stojí N-Centro. Aj búracie stavby boli náročné a naťahovali sa takmer rok. Napokon sa však rozhodlo, že Remek bude zrovnaný so zemou a to v roku 2004. Niektorí si dobre spomínate, ako sa u Remeka konali aj rôzne podujatia, oslavy, či dokonca ste tam niektorí mali aj svadbu. A niektorí tam strávili kus zábavy, keď sa tam ako mladíci učili drifty. V neposlednom rade si isto mnohí zaspomínajú na kolotoče, ktoré tam zvykli byť umiestnené počas rôznych podujatí.

Foto5 remek ncentro.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia zachytávajúca predvojnovú Nitru, približne z rokov 1931 až 1933. V meste ešte nebola ukončená regulácia rieky a na fotke je vidieť starú prašnú cestu (tenký biely pásik krížom cez celú fotku), ktorou si za sucha Drážovčania skracovali cestu do mesta.

Foto6 predvojnova nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Táto fotka zobrazuje pohľad na mesto v rokoch približne 1958 až 1959. Je to trochu iný pohľad ako na predošlej fotke a zachytáva zelené lúky, kde je dnes Chrenová, Tormoš a Aujeského mlyn pod hradom. V strede dole je dokonca zachytený kolotoč s maringotkou. Poriadne sa nám tá Nitra odvtedy zmenila, čo poviete?

Foto7 nitra hrad.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X