Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra titulka.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #89

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Prípadne vás zaujíma ako Nitra vyzerala kedysi? My vám s pomocou Klubu priateľov starej Nitry prinášame pohľady na Nitru spred 20, 30 alebo aj 100 rokov. Poďte s nami nahliadnuť na takmer zabudnuté zákutia nášho milovaného mesta.

Prvý slovenský arcibiskup ThDr. Karol Kmeťko a predseda vlády ČSR Milan Hodža v Nitre, v pozadí vládny automobil. Vzácna návšteva na fotke kráča smerom k divadlu, práve sa nachádzajú neďaleko fontány. Vedeli ste, že Karol Kmeťko bol rodák z Dolných Držkoviec?

Foto1 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Úžasná fotografia z roku 1920. Je na nej staré nitrianske letisko a na ňom stoja zaparkované francúzske lietadlá z prvej svetovej vojny Spad VII.

Foto2 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Tento záber je tiež zo starého letiska v Nitre. Fotografia vznikla v roku 1921. Domček vľavo v strede by mala byť čerpacia stanica riečnej vody pre železnicu na Špitálskej a objekt dosiaľ stojí. Rieka v podstate tiekla po terajšej Hodžovej.

Foto3 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Aj takto kedysi vyzeralo športové stretnutie v Nitre. Hokejový zápas, ktorý sa odohral približne v prvej polovici 30. rokov minulého storočia.

Foto4 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto vyzerala stavba súčasného nitrianskeho divadla v roku 1988. Obrovskou mierou sa na jeho realizácii podieľal významný, až legendárny, nitriansky stavbyvedúci pán Vojtech Kertézs, ktorý priamo na stavbe riešil, počítal a rysoval pre robotníkov veľa nedostatkov od architektov či statikov. V roku 1992 bolo veľké sťahovanie a nová slávnostná sezóna. Všimli ste si aj „paránnu“ hviezdu na mestskom dome aj pred ešte rozostavaným divadlom?

Foto5 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Zaujímavý pohľad na Nitriansky hrad na fotke z roku 1920. Fotograf stojí na súčasnej ulici Janka Kráľa. Pamätníci si s nostalgiou iste zaspomínajú na výprask čo dostali buď od rodičov alebo majiteľa, keď uchmatli z výbornej zeleninky čo rástla na tomto poli.

Foto6 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Nostalgický záber na Nitru približne z roku 1963. Deti sa vonku hrajú na ihrisku, nejaká-tá zeleň vykúka a priateľská atmosféra z fotky starej Nitry len tak sála. Všimli ste si autobus v dolnom rohu? Pamätáte si tie časy, keď v ňom ešte dávno chodieval aj sprievodca, ktorý klieštikmi dierkoval lístky alebo trošku neskôr, keď už bolo v zadnej časti autobusu miesto, kde sedel a predával lístky?

Foto7 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X