Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra foto kolaz titulka.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #88

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Prípadne vás zaujíma ako Nitra vyzerala kedysi? My vám s pomocou Klubu priateľov starej Nitry prinášame pohľady na Nitru spred 20, 30 alebo aj 100 rokov. Poďte s nami nahliadnuť na takmer zabudnuté zákutia nášho milovaného mesta.

Fotka zachytávajúca zimnú náladu v 70. rokoch minulého storočia. Zachytené sú na nej Párovce a Štúrova ulica. Autor fotky sa nachádzal v treťom výškovom dome pri Rolfesovej bani.

Foto 1 parovce sturova rolfesova bana.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto to vyzeralo na námestí v roku 1980, keď sa skladal pioniersky sľub. Na fotke je vidieť v pozadí staré domy na Mostnej ulici a podľa pamätníkov je to učiteľka Gáliková so svojimi žiakmi zo ZS Sopóciho. Pionierske sľuby sa skladali aj pri soche vojaka pred okresným úradom. Socha je tam dodnes, je od akademického sochára Tibora Bártfaya a nazýva sa Pamätník víťazstva. Dielo vzniklo v roku 1960. Spomínate si na pioniersky sľub a zákony pionierov?

Foto 2 pioniersky slub namestie.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pamätáte si, ako bolo vedľa Sédrie autobusové nádražie? Na fotke je ešte vidieť koterce. Vpravo hore už stojí Stavoprojekt. Druhé nástupište bolo Cabaj, Svätoplukovo Šalgov, Mojmírovce Urmín a Veľká Dolina. A pomínate si na zelenú žulovú dlažbu, ktorá tu bola?

Foto 3 sedria autobusova stanica sud piaristi.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto to vyzeralo, keď sa dokumentovala nehoda v Nitre. Fotka je z policajného archívu a vidno na nej aj policajta, ktorý reguluje premávku. Kedysi, pred 50 rokmi, bola nehoda ešte akási udalosť, v porovnaní s dneškom, kedy je to už akoby samozrejmosť…

Foto 4 nehoda policia nitra.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Kedysi existoval aj takýto Malý most cez rieku. Jeho pozostatky je vidieť zakaždým, keď zdvihnú v Dvorčianskom lese bubon na hydrocentrále. Pozostatok mosta nájdete, ak pôjdete na koniec Chalupkovej ulice a prejdete rovno k rieke. Všimli ste si to?

Foto 5 maly most pozostatky hydrocentrala.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotka biskupského majera. Viete čo je teraz v týchto miestach? Nachádza sa tu NAY, ktorý je dnes naľavo od tejto budovy. Namiesto tejto stavby, ktorú úplne zbúrali a postavili nanovo, je dnes kaviareň. Napravo sa nachádzala stará Chrenová, dnes Chrenová II.

Foto 6 platan nay biskupsky majer.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Na Svätoplukovom námestí sa pred divadlom nachádzala aj táto Nitranmi milovaná aj nenávidená vec. Presne tak, je to pylón, ktorý nebol dokončený a zbúral sa skôr ako sa obyvatelia mesta poriadne dozvedeli, čo to malo vlastne byť. Hovorilo sa, že na vrchole stĺpu mal byť sklenený ihlan, na ktorý malo dopadať svetlo zo dna fontány.

Foto 7 divadlo pesia zona svatoplukovo namestie.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X