Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Titulka stara nitra kpsn.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #86

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Prípadne vás zaujíma, ako Nitra vyzerala kedysi? My vám s pomocou Klubu priateľov starej Nitry prinášame pohľady na Nitru spred 20, 30 alebo aj 100 rokov. Poďte s nami nahliadnuť na takmer zabudnuté zákutia nášho milovaného mesta.

Aj takto vyzerali nedeľné prechádzky rodín aj s deťmi v parku pod Hradom. Nádherná fotografia dokumentujúca pohodu a oddych s milujúcimi. Fotka vznikla v roku 1973.

Foto1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Vedeli ste, že neďaleko Nitry bola hranica s Maďarskom? Toto je fotografia, ktorá zachytáva vojakov strážiacich hraničný prechod Slovenského štátu a Maďarska, medzi obcami Veľký Kýr a Branč v rokoch 1939 až 1945.

Foto2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pamätáte si tieto upravené cestičky vedúce na Nitriansky hrad? Mnohí si isto spomínate, ako sa kedysi tadiaľ dalo dostať i na malú vyhliadkovú plošinu. Obyvatelia Nitry sem ešte aj ako deti často chodili na nedeľné prechádzky.

Foto3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Hoci toto nie je veľmi stará fotografia, no určite stojí za povšimnutie, je na nej Karel Gott na návšteve v Nitre. Mnohí sa z tejto ctenej návštevy tešili. Prvýkrát bol v Nitre v roku 1966.

Foto4.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Arpádov mlyn alebo mlyn Arpád zachytený na fotografii približne z roku 1935. Jazda áut i vozov je už vpravo a aj hodiny sú už elektrické. Viete čo je na tomto mieste v súčasnosti? Presne tak, sú to naše milované i nenávidené Mlyny.

Foto5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Veľmi zaujímavá, až familiárna fotografia. Nie je na nej rodina, ale skupinka nitrianskych včelárov. Ako je vidieť na fotografií, je z roku 1932. Krásna predstava, že včelárstvo má v Nitre tiež svoju dlhú históriu. Zaujímavosťou na fotografií je, že v tej dobe vykonávala toto remeslo aj jedna žena, ktorú džentlmeni posadili na stoličku a ešte aj uprostred.

Foto6.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Jedna zasnežená fotografia na záver, má priam umelecký charakter. Je na nej triangulačný bod na vrchole Zobora. Dnes už je táto technická pamiatka zaniknutá. Fotka bola urobená v roku 1941.

Foto7.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X