Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra titulka stare foto historia kpsn.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #83

Radi si zaspomínate na kúzlo starej Nitry? Prípadne vás zaujíma ako Nitra vyzerala kedysi? My vám s pomocou Klubu priateľov starej Nitry prinášame pohľady na Nitru spred 20, 30 alebo aj 100 rokov. Poďte s nami nahliadnuť na takmer zabudnuté zákutia nášho milovaného mesta.

Obyvatelia Nitry v kroji. Fotografia je zachytená pravdepodobne v hradnom areáli, nad súčasnými Agátmi. V popredí pózuje žena v bežnom, dennom, kroji. Na hlave má čepiec, to znamená, že je vydatá. Bolo totiž zvykom, že keď sa ženy vydali, museli si zakrývať vlasy čepcami. Chlapci nosili široké nohavice alebo aj sukne so zásterou.

Foto1 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Viete, čo je toto za miesto? Je to ulička z Mostnej na Podzámsku. Niektorí obyvatelia si ňou skrátili cestu do mesta, či domov. V mnohých vyvolávala rôzne pocity… Ak si pamätáte, volala sa aj zasraná ulička. :)

Foto2 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Táto fotografia by mala patriť k najstarším z Nitry. Rok jej vyhotovenia je približne 1870. Ide pravdepodobne o Kupeckú ulicu. Fotka vznikla najskôr zo zrúteného domu pred kostolíkom sv. Michala. Budova dolu je určite prvé gymnázium, ktoré malo inú, o čosi vyššiu strechu, ako je na fotke dolu.

Foto3 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Taktiež jedna z najstarších fotografii Nitry. Zástavba prezrádza je spred roku 1890. Všimli ste si, že k Župnému domu vedie mostík cez Nitričku? A budova v strede na pravej strane dnes už neexistuje, pretože ju nahradila križovatka Mostná – Ďurkova – Farská.

Foto4 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľadnica z Nitry s chybným popisom. Mala by zobrazovať Sedrie, to je však budova Krajského súdu v Nitre, ktorú na pohľadnici nie je vidieť. Zobrazená tu je nájomná budova a vedľa nej vtedajšia Obchodná akadémia v Nitre. Budovu školy dala postaviť Správna komisia mesta v roku 1922. Je to teda roh ulíc Štúrova a Cintorínska.

Foto6 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Spoznávate toto miesto? V súčasnosti úplne zmenilo svoju tvár. V centre fotky sú nitrianske Mlyny, vedľa súčasná tržnica. Fotograf stojí na vyvýšenom parkovisku vedľa obchodného domu Prior. Niektorí obyvatelia si veľmi dobre pamätajú túto krásnu kvetinovú úpravu, ale aj vynikajúcu cukráreň oproti.

Foto7 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Jedna mnohých úžasných fotografií pešej zóny. Táto je z obdobia prvej polovice 20. storočia. Žandár aj s Nitranmi pózuje pred fotografom. Všimli ste si krásnu zeleň, vodnú pumpu, či krásnu historickú lampu. Čo poviete, vidíte tam veľký rozdiel, v porovnaní s dnešným vzhľadom?

Foto7 3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X