Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara nitra.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #81

Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Skoršie narodení si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Prvá fotka zobrazuje roh Staničnej a Štefánikovej ulice pred vojnou. Časť hotela bola zbúraná, pretože mala narušenú statiku pri bombardovaní. Pred ústupom tu bývali nemeckí dôstojníci. Určite ste si všimli, že väčšia časť hotela stojí dodnes. Mnohí Nitrania sa zhodujú na tom, že budova prišla o práve najkrajšiu časť.

Foto1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na Nitriansky hrad začiatkom 20. storočia. Fotografia zachytáva pešiu zónu a Svätoplukovo námestie, ktoré má v súčasnosti celkom iný ráz. Po vojne sa niektoré budovy zbúrali a tak vzniklo nové námestie s celkom novou tvárou. Niektorí obyvatelia Nitry si na nový vzhľad zvykli, iní by prijali aj nejaké zmeny k oživeniu celej pešej zóny.

Foto2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Zaujímavá historická fotografia Zobora z polovice 20. storočia. Kedysi takto vyzeral náš majestátny viničný kopec. Práve preto sa tak volá, lebo bol plný viníc. Dnes je to už minulosťou a Zobor sa zaplnil rodinnými domami.

Foto3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia Mostnej ulice z roku asi 1972. Pamätáte si ju takto? Tichú a pokojnú, bez áut a množstva ľudí, či barov. Vpravo bola Mototechna a mnohí obyvatelia práve tu kúpili svoje prvé autá či motorky.

Foto4.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Veľmi zaujímavá fotografia meandrov rieky Nitry v starom koryte. Je približne z roku 1925. Fotografia je urobená z hradu, dole sú hospodárske budovy Aujeského mlynu. Časté povodne zaplavujúce Sihoť, Podzámsku ulicu so záhradami, prinútili mestské a štátne orgány koncom 30. rokov k rozsiahlej regulácii rieky. Koryto rieky bolo preto od dvojvodového výbežku posunuté asi o 100 metrov, v dôsledku čoho zanikol chýrny dvojvodový výbežok.

Foto5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Nejedného Nitrana chytí táto fotografia za srdce. Takto sa kedysi oddychovalo na brehu rieky Nitra. Fotografia je z rokov 1954 až 1963. Na fotografií je malé mólo pri bývalej lodenici a plávalo na plechových sudoch. Pri móle „kotví“ loď triedy Pirát. Aj vy by ste sa najradšej vrátili v čase, aby ste si užili takéto leto?

Foto6.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Netradičný obrázok Nitrianskeho hradu, približne z roku 1890. Je to záber z biskupskej záhrady,ktorá kedysi slúžila iba biskupovi na prechádzky. Celkom v pravo je vidieť hradné opevnenie. Na mieste súčasnej Vazulovej veže stálo kedysi opevnenie, ktoré bolo postupne prestavané. Vazulova veža mala pôvodne dve podlažia s dvoma vstupmi z nádvoria a z hradnej ochodze. V spodnej časti veže sa nachádzala strieľňa pre kanón a na hornom podlaží boli smerom na východ umiestnené dve okná a jedno na sever.

foto7.jpg
www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X