Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara nitra.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #79

Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Skoršie narodení si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Ani nie tak stará fotka búracích prác na mlynoch. Fotka je z roku 2007, kedy stavebník začal búracie práce, pri ktorých bola narušená aj statika budovy, ktorá mala pôvodne zostať na svojom mieste. Pamiatkový úrad v Nitre stavebnej firme pôvodne zakázal zbúrať dve budovy − 33 metrové obilné silá a chrumkáreň. V súčasnosti tu stojí obchodné centrum Mlyny.

Foto1 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia približne z roku 1970 alebo aj skôr. Je na nej súčasná Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa. Vtedy to bola poliklinika a mnohým obyvateľom chýba dodnes. Vľavo je vidieť vagón smerujúci do mlynov. Starší obyvatelia si spomínajú, že vagóny ťahali aj kone.

Foto2 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad na PKO na Janka Kráľa z roku 1970. Pred PKO ešte nie je fontána, ale krásna trávnatá plocha. Spomínate si naň takto aj vy? Nitrania si pamätajú aj na pravidelný čaj o piatej, ktorý sa tu konal každú nedeľu.

Foto3 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľad zhora na Chrenovú a Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, rok 1967. Nadčasová stavba architektov Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského. Ako sme už aj v minulých častiach spomínali pri budovách SPU, 9 objektov z areálu je uznaných ako národná kultúrna pamiatka.

Foto4 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia z roku 1966. Viete čo je to za miesto? Ak ste tipovali, že je to Štúrova ulica od hlavnej križovatky smer Mlynárce, mali ste pravdu. Najvyššia budova na fotke je maďarská reštaurácia, vedľa bola oprava obuvi. Teraz je tam autobusová zastávka a chátrajúca budova Prioru.

Foto5 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia ešte existujúcej no už nefunkčnej nitrianskej lanovky z roku 2007 s výhľadom na zimnú Nitru. Lanovka bola v Nitre sprístupnená v roku 1970 a svoju poslednú jazdu ľudia mohli zažiť v prvej polovici 90. rokov. Na jeseň v roku 2009 bola pôvodná lanovka demontovaná. Pre niekoho je to obrovská škoda, inému sa zas uľavilo a je rád, že nitrianska lanovka je minulosťou.

Foto6 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto sa chodievalo na nitriansky Agrokoplex kedysi − autobusmi. V súčasnosti to v čase výstav vyzerá presne opačne − veľa áut a minimum autobusov. Fotografia je z roku 1975. Na tomto mieste stojí vysokoškolský internát.

Foto7 2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X