Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka nitra vcera a dnes borina kupko chrenova hrad kupecka mostna.pesia_.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #78

Nitra sa mení z roka na rok viac, spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Opäť tu máme zachytenú výstavbu Chrenovej. Fotografia zachytáva pokračovanie smerom na Janíkovce, vidieť zbúrané domy na Tormoši a priľahlé záhradky, Dlhú ul. a tak ďalej.

Pre zaujímavosť: Stavalo sa v týchto etapách :
Chrenová I. – 1965-1970 (oblasť od rieky Nitry po Triedu A. Hlinku a Chrenovskú ul.);
Chrenová II. – 1970-1972 (oblasť od Triedy A. Hlinku po Výstavnú, Dlhú a Akademickú ul.);
Chrenová III. – 1972-1974 (oblasť od Výstavnej ul. po Dlhú ul. a Výstavisko Agrokomplex);
Chrenová IV. (oblasť od Dlhej ul. a Triedy A. Hlinku po Levickú ul.).

foto1
Zdroj: www.facebook.com

Viete kde je toto? Ak ste hádali Párovskú ulicu, mali ste pravdu. Takto vyzerala kedysi, dnes tam z týchto budov nezostalo nič, len kostolík, ktorý je horevyššie. Vedeli ste, že Párovce sa k mestu Nitra pripojili už v roku 1886, pretože župa tlačila na formálne pripojenie, keďže aj tak už s mestom fakticky splynuli?

Foto2 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Tržnica na námestí v roku 1925. Fotografia zachytáva starý rínek, potom bol rínek za rohom, pred kúpeľom. Nový rínek pri kúpeli si ešte isto niektorí obyvatelia pamätajú. Takýto rínek nebýval každý deň, väčšinou raz za týždeň a ľudia si tu nakúpili čerstvé, a ako by sme dnes povedali, bio potraviny.

Foto3 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Náčrt hradu z roku 1562. Nitriansky hradný komplex bol niekoľkokrát prestavaný, kvôli rôznym nájazdníkom, ktorí sa chceli mesta zmocniť. Poloha hradu prevyšuje 60 metrov nad mestom, a práve preto bol od 9. storočia pre obyvateľov útočiskom. Bol sídlom kráľovského nitrianskeho komitátu aj biskupstva.

Foto4 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotka fontány na kúpalisku, približne z roku 1970. Nitrančania si radi spomínajú na dlhé fronty, ktoré bývali pred stánkom so zmrzlinou. Najprv sa dala kúpiť len v zmrzlinárskom bicykli a až neskôr pribudol bufet. Spomínate si aj vy na takéto letné dni?

Foto5 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Pohľadnica z roku 1900, na ktorej je obchod Adama Sarlay. Pohľadnica je diskutabilná, ale podľa predpokladov by to mal obchodík Na Vŕšku, oproti Lesnej správe. Budova bola zbombardovaná sovietskou armádou, spolu s ostatnými historickými budovami v roku 1945.

Foto6 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Oprava strážnej veže na Čermáni, kedysi tu bola aj šibenica. Na fotografií je zachytená oprava približne v roku 1971. Čermánski murári opravili túto pamiatku brigádnicky a vtedajšie Technické služby prispeli materiálom. Pamätáte si aj, že tam bol kedysi priestor na tancovanie a usporadúvali sa aj majálesy.

Foto7 1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X