Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KpsN titulka
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #77

Nitra sa mení z roka na rok viac a spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť.

Fotografia z roku 1974 zachytáva vtedajšiu detskú nemocnicu na Zobore. Od roku 2010 je tu Zariadenie pre seniorov ZOBOR. Mnohí si na ňu nespomínajú v dobrom, keďže sa tu liečili z rôznych ochorení. Iní na ňu majú aj dobré spomienky. A čo vy? máte s ňou nejaké skúsenosti z detstva či mladosti?

Foto1.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Opravy a reorganizácia Svätoplukovho námestia. Fotografia vznikla z okna na poschodí súčasného Ponitrianskeho múzea. Fotograf zachytáva Poštu 1 na Sládkovičovej ulici, vtedajšiu baletnú školu a úplne vľavo je vidieť kúsok pôvodného nitrianskeho divadla.

Foto2.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Viete čo je toto za fotku? Nápovedou je, že súvisí s predošlou fotografiou a je spred konca 2. svetovej vojny. Je to staré pôvodné divadlo, a teda Svätoplukovo námestie. Túto pôvodnú budovu divadla čakal hrozný koniec. V marci v roku 1945, kedy zasiahla budovu letecká bomba. Po dopade bomby vypukol požiar, ktorý spôsobil také veľké škody, že po vojne museli divadlo zbúrať.

Foto3.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotka z roku 1965 zachytáva výstavbu na Chrenovej E-2. Vedeli ste, že tá sa stavala skôr ako E-1? A všimnite si tie krásne lúky vzadu, dokonca tam tiekol potok a pásli sa kozy. Mnoho Nitranov si spomína, ako sa tam ako deti chodievali hrávať.

Foto4.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Kostol sv. Štefana Kráľa bol postavený z kameňa už v 10. storočí a z pôvodnej stavby sa zachovali len základy. Je označený za kultúrnu pamiatku. Stojí v Párovciach, ktoré boli k Nitre pričlenené v roku 1886. V pozadí vľavo je vidieť výrobňu konských salám.

Foto5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Nitriansky pivovar bol slávnostne otvorený 31. mája 1896, avšak výroba začala už v januári a prvá ochutnávka sa konala v apríli. Aj napriek nie veľmi ľúbozvučnému názvu Salon Sor, bolo toto pivo z Nitry podľa odborníkov jedným z najlepších v celom Rakúsko-Uhorsku. Všimnite si to prostredie, pivovar bol v tom čase obkolesený lúkami.

Foto6.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Viete čo je to za budovu pod hradom? Je to budova Veľkoprešporského paláca, ktorú venovala Nitre pre cirkev Mária Terézia Jej socha bola ozdobou budovy, avšak na fotografií je vidieť len kúsok hlavy spomedzi stromov. Socha sa teraz nachádza v priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave. Táto dvojpodlažná baroková budova stála v hradnom reáli do roku 1945 a postavená bola v rokoch 1778 až 1780. Pri bombardovaní Nitry v marci 1945 bola budova natoľko poškodená, že bolo možné obnoviť len prízemie strednej časti.

Foto7.jpg
Zdroj: www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X