Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara nitra kpsn.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj : KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #76

Nitra sa mení z roka na rok viac a spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Aj takýmto relaxom na rieke Nitre trávili Nitrania letné dni. Fotografia je približne z roku 1932. V tých časoch sa ľudia ešte bez problémov kúpavali v rieke, hlavne pri Hangócke. Brali by ste tiež taký oddych na rieke?

Foto1 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia z roku 1936, ak si všimnete, na uliciach sa ešte nachádzajú plynové lampy. Budova starej plynárne dodnes stojí oproti ulice vedúcej k železničnej stanici a v súčasnosti ju rekonštruujú. Na fotke je vľavo dole objekt kasární. Vpravo hore, vedľa Tatra-hotela, bola Stalinova ulica a na nej Ryba.

Foto2 5.jpg
Zdroj : www.facebook.com

Pre milovníkov starej Nitry je táto fotografia srdcervúcejšia, než tie zachytávajúce zbombardovanú Nitru. Táto totiž zachytáva desiatky zbúraných bytov a obchodov, ktoré boli v dvojpodlažných historických budovách, a to všetko pre výstavbu OD Prior. S budovaním obchodného domu sa začalo presne 25. septembra 1969 a stavebné práce trvali približne 4,5 roka.

Foto3 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia zachytávajúca dobytčie jarmočnisko, alebo aj konský jarmok okolo roku 1900. Nachádzal sa v miestach pred dnešným Červeným krížom. Toto je pohľad aj na Palánok a Piaristickú ulicu.

Foto4 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia z roku 1917 zobrazuje Malý seminár na Pribinovom námestí v Hornom meste. Táto budova sa niekedy nazýva aj Kňazský seminár. Ako vidieť na fotke, postavený bol v roku 1876. Čo už na fotografií nevidieť je, že bol postavený na staršom základe z týchto rokov a má tvar U.

Foto5 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Okrem dopravy nákladov, kedysi nebol problém dopravovať takto aj ľudí. Na takýchto nákladiakoch sa bežne vozili aj ľudia a to na zábavy, futbalové zápasy ale aj na brigádu. Mnohí si spomínajú ako sa do takéhoto auta natlačilo aj 30 ľudí a všetci boli spokojní, že sa dobre odviezli. Na fotografií sú zachytení pracovníci Jednoty. Vraj takto robil aj Jožko Dóczy, ktorý si „na desaťminútovkách aj zaspívav“.

Foto6 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto sa v 60. rokoch minulého storočia búralo i stavalo naraz. Foto je z Palánku, v súčasnosti je na tomto mieste parkovisko Stavoprojektu. Na pravej strane je židovská škola, kde vyrástlo gymnázium.

Foto7 4.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X