Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Titulka stara nitra kpsn.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj : KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #76

Nitra sa mení z roka na rok viac a spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Aj takýmto relaxom na rieke Nitre trávili Nitrania letné dni. Fotografia je približne z roku 1932. V tých časoch sa ľudia ešte bez problémov kúpavali v rieke, hlavne pri Hangócke. Brali by ste tiež taký oddych na rieke?

Foto1 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia z roku 1936, ak si všimnete, na uliciach sa ešte nachádzajú plynové lampy. Budova starej plynárne dodnes stojí oproti ulice vedúcej k železničnej stanici a v súčasnosti ju rekonštruujú. Na fotke je vľavo dole objekt kasární. Vpravo hore, vedľa Tatra-hotela, bola Stalinova ulica a na nej Ryba.

Foto2 5.jpg
Zdroj : www.facebook.com

Pre milovníkov starej Nitry je táto fotografia srdcervúcejšia, než tie zachytávajúce zbombardovanú Nitru. Táto totiž zachytáva desiatky zbúraných bytov a obchodov, ktoré boli v dvojpodlažných historických budovách, a to všetko pre výstavbu OD Prior. S budovaním obchodného domu sa začalo presne 25. septembra 1969 a stavebné práce trvali približne 4,5 roka.

Foto3 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia zachytávajúca dobytčie jarmočnisko, alebo aj konský jarmok okolo roku 1900. Nachádzal sa v miestach pred dnešným Červeným krížom. Toto je pohľad aj na Palánok a Piaristickú ulicu.

Foto4 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Fotografia z roku 1917 zobrazuje Malý seminár na Pribinovom námestí v Hornom meste. Táto budova sa niekedy nazýva aj Kňazský seminár. Ako vidieť na fotke, postavený bol v roku 1876. Čo už na fotografií nevidieť je, že bol postavený na staršom základe z týchto rokov a má tvar U.

Foto5 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Okrem dopravy nákladov, kedysi nebol problém dopravovať takto aj ľudí. Na takýchto nákladiakoch sa bežne vozili aj ľudia a to na zábavy, futbalové zápasy ale aj na brigádu. Mnohí si spomínajú ako sa do takéhoto auta natlačilo aj 30 ľudí a všetci boli spokojní, že sa dobre odviezli. Na fotografií sú zachytení pracovníci Jednoty. Vraj takto robil aj Jožko Dóczy, ktorý si „na desaťminútovkách aj zaspívav“.

Foto6 5.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Takto sa v 60. rokoch minulého storočia búralo i stavalo naraz. Foto je z Palánku, v súčasnosti je na tomto mieste parkovisko Stavoprojektu. Na pravej strane je židovská škola, kde vyrástlo gymnázium.

Foto7 4.jpg
Zdroj: www.facebook.com

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X