Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka 1.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #75

Nitra sa mení z roka na rok viac, spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Spoznávate túto budovu? Je to Študentský domov Mladosť blok A vo výstavbe. Otvorili ho v roku 1961, predtým sa na týchto miestach, za starým tokom rieky, nachádzalo vojenské letisko, približne do roku 1929. Niektorí si pamätajú dodnes, že sa volalo Staré letisko.

Foto1 4.jpg
www.facebook.com

Takto vyzeral začiatok pešej zóny a budova dnešného Ponitrianskeho múzea. Zobrazuje ju táto pohľadnica z roku 1899. Čo poviete? Z pohľadnice vyžaruje príiemná atmosféra, možno je to tými peknými stromčekmi, ktoré dnes na pešej tak chýbajú.

Foto2 4.jpg
www.facebook.com

Ženský kroj z Nitrianskej župy. Na fotografií je žena v tradičnom „svátečnom“ kroji. Hoci má pani na fotografii kosák, je to len rekvizita k fotke. V takomto kroji sa chodilo na slávnosti alebo do kostola, čepiec značí, že je vydatá.

Foto3 4.jpg
www.facebook.com

Uhádnete kde je toto miesto? Je to Štefánikova trieda 88 – áno presne tak ide o miesto kde dnes stojí Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Domčeky sú zbúrané a je tam táto budova.

Foto4 4.jpg
www.facebook.com

Takýto vláčik premával pri rieke, približne v miestach kde v súčasnosti začína betónový skelet. Ešte predtým bol i za budovou PKO. Vláčik je dnes presťahovaný do priestorov agrokomplexu. Voľakedy na tomto mieste bývali aj cirkusy. Spomínate si na to?

Foto5 4.jpg
www.facebook.com

Rok približne 1900, zobrazený je bývalý hostinec Králik. Všimnime si tú dlažbu z kameňa, respektíve okruhliakov alebo ako Nitrančani hovoria – mačacie hlavy. Keď sa opravovala cesta pri Králikovi, tak bola odhalená a viditeľná. Nechali ju tam asi pre budúce generácie. Dnešná úroveň cesty je približne o 80 cm vyššie.

Foto6 4.jpg
www.facebook.com

Fotografia asi z roku 1968, je na nej budova, ktorá je v súčasnosti nahradená opustenou budovou malého Tesca. Ak si všimnete, na stĺpe je amplión. Amplióny sa využívali na rôzne hlásenia, ale svoje hlavné využitie našli počas osláv 1. mája.

Foto7 3.jpg
www.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X