Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka stara nitra 1.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #74

Nitra sa mení z roka na rok viac, spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Aj takto kedysi mládež trávila svoje letné dni. „Skákaním z mosta do dríku“ a šantením pri vode. Deti sa kúpavali pred cukrovarským kanálom a vyjedali čo práve bolo nasadené, ako karfiol či kaleráb. Mnohí za takéto vyvádzanie doma dostali poriadny výprask.

Foto1 2.jpg
www.facebook.com

Takto sa chodievalo právať k studničke v koryte ešte v 60. rokoch minulého storočia. Ženy si zobrali bielizeň, korýtko, rumpel a mydlo a šlo sa, napríklad ako na obrázku – na Kláštornú na Zobore oprať ho. Niektoré ženy žili pravidlom – zvyk je železná košeľa a chodievali takto oprať bielizeň aj napriek tomu, že mali doma práčky.

Foto2 2.jpg
www.facebook.com

Uhádnete kde to takto vyzeralo? Presne tak, je to fotografia niekdajšej Krížnej uličky. Bola v nej zastrčená i hudobná škola. Historická budova vpravo bola zrútená, tak ako aj iné krásne a historické budovy starej Nitry. Človeku je až clivo z toho, čo poviete?

Foto3 2.jpg
www.facebook.com

Fontánka v parku na Sihoti, na fotografii sú ešte prvé žaby. Záber vznikol niekedy okolo 60. rokov. Ako ste si isto všimli, vodník tam ešte nestojí, pretože ten pribudol až neskôr. Zaujímavosťou je, že táto fontána bola vyrobená nitrianskym sochárom Júliusom Bártfayom v roku 1935.

Foto4 2.jpg
www.facebook.com

Viete kde je táto fotka? Je to Predmostie. Aspoň tu pribudla krásna zeleň oproti fotografii. Realizácia stavieb prebiehala v rokoch 1957 až do 1961 a architektom bol Michal Maximilián Scheer.

Foto5 2.jpg
www.facebook.com

Kupecká ulica, ktorej názov je odvodený od toho, že sa tu vždy nachádzalo mnoho kupcov, obchodov a remeselníkov. Takto to tam v minulosti žilo, ľudia sa tu schádzali pri nákupoch, či len takých obyčajných prechádzkach, dnes si to už snáď ani predstaviť nevieme.

Foto6 2.jpg
www.facebook.com

Krásny pozdrav z mesta pod Zoborom, stojí na ňom: „Mnohonásobne pozdravujem a ruky bozkávam Karász Károly, aj pani Vitászovú srdečne pozdravujem, pá, Boh s Vami.“ Mesto bolo ešte, takpovediac nahé, avšak plné viníc a zelene. Pamätníci spomínajú ako boli tieto krásne vinohrady bez milosti vyvlastňované.

Foto7 2.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X