Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka kpsn.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #72

Nitra sa mení z roka na rok viac, spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Fotografia Horného mesta Nitry je z prvej polovice 20. storočia. Naľavo dom p. Jozefa Rosinského (*5.12.1897 – 1973) hudobný skladateľ a pedagóg, autor opery Matúš Čák Trenčiansky.

Foto1.jpg
www.facebook.com

Justičný palác, budova súdu Sedria približne z roku 1905. V tom čase bola cesta oveľa nižšie ako v súčasnosti. Vľavo vidieť budovu kasární. Tá pohoda bez áut, na voze ťahanom koňmi musela byť skvelá, čo poviete?

Foto2.jpg
www.facebook.com

Na fotografií je vidieť pohľad z Kalvárie na zaplavené územie. Je to staré koryto rieky. Regulácia koryta Nitry začala v roku 1928 a bola rozdelená na štyri časti. Viete si predstaviť akú tvár by mala Nitra bez regulácie rieky?

Foto3.jpg
www.facebook.com

Naša drahá Klokočina pred pár rokmi. V roku 1975 sa začala výstavba nového sídliska v Nitre, na svahu medzi Mlynárcami a Čermáňom, kde pôvodne boli záhrady a ovocné sady. Sídlisko dostalo názov Klokočina podľa kríka s názvom klokoč. Kedysi aj tu takýto ker rástol. Jeho plodom je tobolka s tvrdými semenami, z ktorých sa v minulosti vyrábali ružence (pátričky).

Foto4.jpg
www.facebook.com

Deportácia nitrianskych Židov na základe Slovenského zákonníka zo dňa 23. mája 1942 o vysťahovaní Židov. Fotka zachytáva vojakov, ktorí vedú Cintorínskou ulicou na železničnú stanicu.

Foto5.jpg
www.facebook.com

Odvoz sochy z epicentra diania? Autorom bronzového Lenina v nadživotnej veľkosti je akademický sochár Tibor Bártfay z Nitry. Socha stála na Leninovom námestí, dnes už Svätoplukovom námestí, od roku 1974 do 11. mája 1990. V súčasnosti by mala byť socha v areáli bývalých mestských služieb.

Foto6.jpg
www.facebook.com

Rok 1934 a práce na regulácií rieky Nitry. Kvôli častým záplavám a stratám na úrode okolitých polí sa k regulácii rieky pristúpilo v roku 1928. V rámci prác na rieke sa zasypalo 9 kilometrov starých bočných ramien rieky. Všetko sa robilo ručne, bez ťažkých mechanizmov. Na stavbe pracovalo zvyčajne 200 až 400 robotníkov. Pôvodné koryto rieky Nitry tvorili členité meandre obkolesené stromami a zeleňou. 

Foto7.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X