Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulna foto stara nitra kpsn.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
KpsN

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #71

Nitra sa mení z roka na rok viac, spomienky si zachovávame aj pomocou fotografií. Súčasná Nitra má síce svoje čaro, no bez svojej histórie by nemala takú atmosféru a kúzlo. Staršie ročníky si zaspomínajú na mladosť či detstvo, možno len na spomienky rodičov či starých rodičov. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sa môžete preniesť o pár rokov späť. Poďte si teda s nami zaspomínať na starú Nitru.

Stará dobrá lávka, už bola trošku krivá, ale Nitrania ju mali radi. V roku 2011 ju nahradil nový most pre autá aj s chodníkmi pre peších. Aké máte na ňu vy spomienky?

Foto1 2.jpg
www.facebook.com

Malá drevená drogéria oproti Prioru. Postavená bola narýchlo z dreva, pretože tam padla bomba. V súčasnosti na tomto mieste sídli Prvá stavebná sporiteľňa. Vedľa drogérie bola pekáreň, obyvatelia Nitry si ešte pamätajú na vôňu pečiva, chlebíka či slaných praclíkov.

Foto2 1.jpg
www.facebook.com

Fotografia herbáru frátra Cypriána. Lietajúci mních – fráter Cyprián študoval na Zobore v Kamaludskom kláštore, vetvy benediktínov sv. Jozefa na Zobore. Pri kláštore bola záhrada s liečivými bylinkami. Fráter Cyprián získaval znalosti v odbore liečiteľstva a napokon odišiel do Červeného kláštora. V rokoch 1766 -1771 zostavil herbár, v ňom sú bylinky aj z okolia Nitry.

Foto3 2.jpg
www.facebook.com

Kedysi sa deti aj takto sánkovali. Najlepšia a najdlhšia „saňuvačka“ bola táto, od hradu až pred Župný dom. Vaša bola ktorá najobľúbenejšia?

Foto4.jpg
www.facebook.com

Horné mesto Nitra na fotografii z konca 19. storočia. Budovy na pravej strane ešte stoja, avšak domy na ľavej strane sú už zbúrané a stojí tam námestie so súsoším Solúnskych bratov.

Foto5 3.jpg
www.facebook.com

Plagát vystúpenia v Župnom nitrianskom divadle: Oznamuje sa, že v sobotu 21. 1. 1899 bude senzačná nová vec v Župnom nitrianskom divadle – opereta japonské divadlo GEJŠA. Predstavenie začína podľa hodín mestského úradu 19.30 v Nitre už po druhýkrát. V Maďarsku v Budapešti v divadle už hrali viac ako 100-krát. Hovorí sa o príbehu v japonskej čajovni.

Foto6 2.jpg
www.facebook.com

Borina na Čermáni, takto sa tu oddychovalo kedysi. Pamätá si ešte niekto, že sa v týchto miestach nachádzala aj baňa? Vraj bola veľmi hlboká ľudia ju volali pracháreň, bola z vodárenskej strany. Neskôr bola zasypávaná suťou, smeťami a teraz sú tam už stromy či obydlia.

Foto7 2.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X