Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 3.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #297

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Priam ikonická fontána so žabami v Mestskom parku na Sihoti pod Nitrianskym hradom. Autorom Žabej fontány v parku je nitriansky rodák Michal Július Bártfay a vytvoril ju v roku 1935. Neskôr do fontány pribudol vodník Žblnko a to v roku 1999, ktorého autorom je Jaroslav Košš.

Foto 1 zabia fontana mestsky park na sihoti.jpg
Foto: www.facebook.com

Nitrianske mlyny a veľká križovatka na dnešnej Štefánikovej ulici a Štúrovej triede. Takto bola zachytená v roku približne 1954. Ešte aj v tomto roku bolo bežne vidieť namiesto áut v meste premávať konské vozy a pred tržnicou rozkvitala takáto oddychová zelená zóna.

Foto 2 stefanikova sturova mlyny prior bodega.jpg
Foto: www.facebook.com

Taktiež ide o rovnaké miesto, avšak o niekoľko rokov neskôr. V pozadí za policajtom, ktorý riadi premávku v križovatke, sa nachádza Bodega. V Bodege sa dalo výborne najesť. Bola tu maďarská reštaurácia aj bufet, či pekáreň s čerstvým pečivom.

Foto 4 bodega sturova stefanikova.jpg
Foto: www.facebook.com

Priam čarovná fotografia zachytávajúca Aujeského mlyn. Rodina tu mlyn postavila v roku 1884. Mlyn bol na svoju dobu veľmi moderný a šlo dokonca o prvú elektrifikovanú budovu v celom meste v roku 1904. Elektrifikácia mesta pritom začala až v roku 1913 a to vybudovaním troch transformačných staníc na Vodnej, na vtedajšom Hlavnom námestí, teda pri Ponitrianskom múzeu a tretia bola pri Tureckej bráne alebo pri dnešnom Tescu v meste.

Foto 3 aujeskeho mlyn hrad.jpg
Foto: www.facebook.com

Spoznali ste Číneš a Kúpeľnú ulicu? Fotografia bola zachytená asi v roku 1933 a vidno na nej už aj novučičkú poštu. Kedysi tu tiež bol mestský kúpeľ.

Foto 5 kupelna ulica posta.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X