Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #294

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

železničná stanica v Nitre zachytená na fotografii približne v roku 1905. Za tých viac ako sto rokov sa takmer nezmenila, to dokazuje jej súčasné rozpoloženie. Momentálne je pre havarijný stav zatvorená. História železnice v Nitre siaha do druhej polovice devätnásteho storočia. Samotný objekt dvojpodlažnej výpravnej budovy s typickými hranatými architektonickými objemami pochádza zo 70. rokov 19. storočia. K budove stanice boli v roku 1921 pristavané pracovne pre výpravcov, zriadili sa tri osobné a jedna batožinová pokladňa. V rokoch 1924 až 1925 bola vykonaná inštalácia elektrického osvetlenia úradných miestností a nádražia, čím dostala železničná stanica dnešnú podobu.

Foto 1 zeleznicna stanica.jpg
Foto: www.facebook.com

Zaujímavý pohľad na Nitru. Takto vyzeral pohľad na Zobor v roku 1910, ešte stojí Miléniový pamätník, ktorý vyrástol na Pyramíde v roku 1896. Do vzduchu ho vyhodili legionári v roku 1921, takmer presne pred 102 rokmi. Bolo to 8. februára. Zdá sa, že vládne pokoj a idylka. To aj bola, ale len do momentu, keď nedošlo k dažďom a staré koryto sa vylievalo a voda vytápala domy v meste. Práve z tohto dôvodu sa pristúpilo k prekládke koryta.

Foto 2 zobor rieka.jpg
Foto: www.facebook.com

Taktiež pohľad na Zobor, tentokrát z roku 1920. Na starej drážovskej ceste sa nachádzali takéto staré kamenné pätníky. Vedeli ste, že boli osadené šikmo pre rebriňákové vozy, ktoré nosili napríklad slamu a tá prečnievala? Dôvod je teda jednoduchý, aby sa náklad na vozoch nezachytával o pätníky popri ceste.

Foto zobor mesto.jpg
Foto: www.facebook.com

Rovnako záber s pohľadom na Pyramídu. Vedeli ste napríklad, že na Zobore postavený priehradový stožiar v 80. rokoch 20. storočia? Z neho bol šírený televízny signál. Železobetónová veža bola dokončená v roku 1993 a patrí tak k najnovším zariadeniam svojho druhu u nás.

Foto 5 zobor.jpg
Foto: www.facebook.com

Nitrianske divadlo v plnej kráse. Ide o prvé divadlo, ktoré bolo postavené v Nitre v roku 1883 s kapacitou 360 miest. Deväť metrov široké javisko bolo osvetlené petrolejovými lampami. Nitra mala v tom čase asi deväť tisíc obyvateľov. Budova stála na ploche terajšieho divadla a slúžila nitrianskej verejnosti až do jej zničenia leteckou bombou v druhej svetovej vojne. Ide o jednu z najfascinujúcejších starých fotografií Nitry, čo poviete?

Foto 4 divadlo.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X