Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #290

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Spoznávate túto budovu? Ide o Obchodnú akadémiu v Nitre s Prvým nájomným domom, ktoré tvoria jeden celok. Prvá zmienka o zámere vzniku nitrianskej obchodnej školy je datovaná na 1919 rok. Nitra podľa rozhodnutia Ministerstva školstva a národnej osvety v Prahe tieto podmienky spĺňala. Začiatkom októbra začal zápis žiakov a dňa 20. októbra 1919 začalo vyučovanie v prenajatých priestoroch Malého seminára.

Foto 1 obchodna akademia.jpg
Foto: www.facebook.com

Taktiež ide o rovnakú budovu, ktorá vznikla v roku 1924. Popis na pohľadnici teda nie je správny. Sedria je vedľa, ide o budovu Krajského súdu v Nitre, justičný palác. Mesto budovu na pohľadnici pôvodne darovalo pre novostavbu obchodnej školy. V čase darovania, konkrétne 30. apríla 1922, sa tu nachádzalo len stavenisko.

Foto 2 obchodna akademia najkomny dom.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytáva niekdajšie tlačiarne Nitry. Dnes je to budova Mediahause. Úplne prvé tlačiarne vznikli v Nitre v roku 1836. Za touto budovou bolo kedysi prvé záhradné kino v meste.

Foto 5 tlaciarne nitra.jpg
Foto: www.facebook.com

Túto fotografiu si poriadne prezrite. Ide o jednu z najstarších fotografii nášho mesta a iba jedna z dvoch, na ktorej sa je možné vidieť most cez Nitričku. Fotograf ju zachytil Farskú a Jesenského. V budove na rohu s priečelím boli kedysi potraviny, lekáreň a dnes je tu zubná ambulancia. Pred ňou sú budovy, ktoré z mesta zmizli a vznikla tak Mostná ulica. Stav zástavby prezrádza datovanie spred roka 1890.

Foto 3 mesto hrad most nitricka.jpg
Foto: www.facebook.com

Táto fotografia taktiež patrí k jednej z najstarších, na ktorých je zachytená Nitra. Na tejto je vidieť vzhľad Kupeckej ulice v roku približne 1870 až 1880. Fotograf sa nachádzal v zrútenej stavbe Pilsner Uquell. Dom napravo bola tlačiareň a papiernictvo Huszár.

Foto 4 kupecka.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X