Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 2.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #287

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Tento pohľad zachytáva dnešnú pešiu zónu pred viac ako sto rokmi. Fotografia vznikla v roku 1916 a v tomto čase bola terajšia pešia zóna bežnou ulicou, po ktorej jazdili autá a v tom čase i konské povozy. Jej meno vtedy bolo Tóth Vilmos utca.

Foto 1 pesia zona.jpg
Foto: www.facebook.com

Život pri rieke v roku 1914, deti šantia v pôvodnom koryte, kde oddychujú aj husi. V pozadí vyniká Piaristický kostol sv. Ladislava. Záber vznikol približne z miest, kde sa dnes nachádza ZŠ Tulipánová na Párovciach.

Foto 3 parovce rieka nitra.jpg
Foto: www.facebook.com

Rovnaký záber na mesto a rieku. Tento záber bol zachytený okom fotografa v roku 1921. Tak isto ide o fotografiu spred regulácie koryta rieky Nitra, regulácia začala v roku 1928 a bola rozdelená na štyri časti. Čaro má tento záber aj preto, že jej život pridáva kolorizovaná úprava.

Foto 2 rieka nitra mesto
Foto: www.facebook.com

Spoznávate toto miesto? Domy ešte aj dnes nájdete na ich mieste a ulička sa snáď ani nezmenila. Fotografia zachytáva vtedajšiu Ulicu 28. októbra, ako sa na nej píše. Ide o domčeky v Poštárskej kolónii, dnes od zoborského kruhového objazdu na Dobšinského. Ide o výnimočný príklad obytnej zástavby medzivojnového obdobia, organizovanej na družstevnom princípe.

Foto 4 postarska kolonia zobor.jpg
Foto: www.facebook.com

Táto fotografia rovnako zachytáva Poštársku kolóniu. Na vlastných parcelách bolo postavených 8 rodinných domov a 18 rodinných dvojdomov (spolu 44 obytných jednotiek) s vysokými sedlovými strechami a čiastočne využitým podkrovím.

Foto 5 postarska kolonia zobor.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X