Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 4.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #267

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Fotografia vznikla medzi rokmi 1931 až 1933. Napovedá nám to už postavená „nová“ pošta, rieka ešte vo svojom pôvodnom koryte a aj to, že ešte nestoja silá v Arpádovom mlyne. Tiež je ešte vidieť starú prašnú cestu, ktorou si za sucha Drážovčania skracovali cestu do mesta. Ide o tenký biely pásik krížom cez celú fotku.

Foto 1 mesto.jpg
Foto: www.facebook.com

Uhádnete, kde sa nachádza mamička jedného s klubistov Klub priateľov starej Nitry? Ide o staré Párovce, pozadí sa nachádza pred Piaristami Palánok, pred ním obchodíky a vpravo je Sédria.

Foto 2 parovce.jpg
Foto: www.facebook.com

Takto fotograf zachytil brigádu za mlynom Aujeských. Kúsok za mužmi sa nachádza Pionierska záhrada, kde sa konali viaceré podujatia počas niekdajšieho režimu.

Foto 3 mlyn aujeskych.jpg
Foto: www.facebook.com

Pohľadnica z roku 1906 zachytáva Horné mesto aj s Nitrianskym hradom. Pán Lajos píše na pohľadnici približne: „Ja! Pravdou je veru! Tete Marike som do listu zabudol napísať nasledujúce odpovede pre Teba: do Bratislavy sme prišli večer o 10tej a … Vrátili sme sa na druhý deň. Nitra je taká, ako malá ríša víl, Bratislava je skutočne pekné veľkomesto. Oboje sa nám veľmi páčili. /otočíme pohľadnicu:/ Keď sa Irénke bude vracať naspäť, tak pôjde od B… Adresa: Stern Ilona, Palatinihi u. č.10. Napíš mi na Palotás adresu, či ste môj list dostali. Bozkáva … Irenku, no a som tu ešte aj ja a bozkávam Vás, Lajos

Foto 4 hrad pohladnica.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia vznikla v roku 2004 a zachytáva búranie Remeku na Chrenovej. Remek nahradilo obchodné centrum N-Centro. Budova bola nevyhovujúca a preto musela z bezpečnostných dôvodov zmiznúť. Kedysi stála v blízkosti Agrokomplexu.

Foto 4 remek chrenova.jpg
Foto: www.facebook.com

Remek ešte vo svojom celom vzhľade. Spomínate si naň ešte? Vedeli ste, že búranie tejto stavby trvalo takmer rok? U Remeka konali aj rôzne podujatia, oslavy, či dokonca ste tam niektorí mali aj svadbu. A niektorí tam strávili kus zábavy, keď sa tam ako mladíci učili šmyky s autami. V neposlednom rade si isto mnohí zaspomínajú na kolotoče, ktoré tam zvykli byť umiestnené počas rôznych podujatí.

Foto 5 remek chrenova.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X