Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 2.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #262

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Spoznávate parný mlyn Arpád? Aj takéto pomenovanie niesli dnešné Mlyny. Teda ide o niekdajšie budovy, ktoré tu v minulosti stáli. Svojho času šlo o veľmi moderný priemyselný objekt, ktorý bol v Nitre prvý svojho druhu. Mlyn poháňala para a denne bol schopný zomlieť až 500 metrických centov obilia. Múku z neho rozvážali na územie dnešných Čiech, Moravy, Sliezska, Maďarska a Rakúska.

Foto 1 mlyn nitra.jpg
Foto: www.facebook.com

To isté miesta, Arpádov mlyn. Na fotografii je zachytený v roku 1923, po rekonštrukcii po požiari z roku 1922. Vedeli ste, že mlyn Arpád sa v roku 1873 zmenil na cholerovú nemocnicu, keďže v meste práve zúrila táto nebezpečná choroba. Ďalších 20 rokov bol potom mlyn zatvorený. Neskôr jeho prevádzku obnovil v roku 1910 viedenský podnikateľ Arnošt Back účastinná spol.

Foto 2 mlyny.jpg
Foto: www.facebook.com

Časom sa niekdajšie mlyny rozširovali a modernizovali, pribudlo aj silo a veľkomlyn Arpád za prvej republiky dobre prosperoval. V roku 1925 bola schválená žiadosť Arnošta Backa a bola k mlynom vybudovaná železničná trať, ktorá umožnila ešte väčší rozvoj, ako aj objem výroby. V priebehu rokov 1929-1935 vybudoval trojposchodovú budovu pre lúpáreň hrachu, prosa a jačmeňa, pristavil skladištia, železobetónové silá na obilie a výrobky. Začal tiež s výrobou hospodárskych krmív a ako prvý na Slovensku získal oprávnenie na mletie a predaj papriky. V roku 1932 prevzal do prenájmu valové mlyny v Ivánke pri Nitre, Trenčíne a vo Vrábľoch.

Foto 3 mlyny.jpg
Foto: www.facebook.com

Krásny záber na mesto zachytený z vtáčej perspektívy približne v roku 1966. Za hradnou vežou sa nachádza plocha zimného štadiónu, vtedy ešte pod holým nebom. V pozadí je tiež možné vidieť starú cestu na Drážovce, dnes je tu obchvat. Všimli ste si, že Vazulova veža má na fotografii cimburie? Teraz už má strechu a tá budova za vežou je Aujeského mlyn, ktorý stál pod hradom. Dnes sa tu už samozrejme nenachádza.

Foto 4 hrad.jpg
Foot: www.facebook.com

Takéto boli kedysi dožinky 1974, v tomto čase sa už so sprievodom chodilo popred Prior a smerom na Chrenovú. Sprievod sa nachádza na Štefánikovej triede a v pozadí je budova dnešnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, objektív mierne skreslil vzdialenosti. Samozrejme v tomto roku nesmeli chýbať socialistické heslá na obrovských transparentoch, alebo aj na alegorických vozoch, ktoré boli vtedy súčasťou slávností. Pre niekoho pekná spomienka, pre iných boli tieto nútené udalosti utrpením.

Foto 5 dozinky stefanikova tr andreja hlinku.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X