Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra stara.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #260

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Viete, kde sú alebo boli tieto budovy? Už ich v uliciach Nitry nenájdete. Ide o miesto, kde dnes stojí OD Prior. V týchto budovách sa nachádzala maďarská reštaurácia, mäsiarstvo pána Čapoša aj rýchloopravovňa obuvi. Reštaurácia bola pomerne obľúbená, mohli ste si tu pochutnať na držkovej polievke, vyprážanom syre či halászlé a iných pochúťkach susednej kuchyne. Boli tu však aj byty pre obyvateľov.

Foto 1 prior.jpg
Foto: www.facebook.com

Jedna zo starých zachovaných fotografii z cukrovaru. Hoci je fotografia poškodená, má veľkú hodnotu. Zachytáva jubilejnú slávnosť odovzdávania vyznamenaní zamestnancom cukrovaru za viac, ako 25 ročnej nepretržitej služby. Vznikla v nitrianskom cukrovare 6. decembra 1947.

Foto 2 cukrovar.jpg
Foto: www.facebook.com

Zaujímavý uhol pohľadu na niekdajšiu Nitru. Vzadu rastie sídlisko Chrenová a pod hradom sa mení aj Staré mesto. Letec ju takto zachytil v prvej polovici 70. rokov uplynulého storočia.

Foto 3 hrad mesto.jpg
Foto: www.facebook.com

Spoznávate dnešný Hotel Zlatý kľúčik? Takto vyzeral v roku 1971. Domáci to často volali u Hýbala. Bol to kedysi majiteľ hotela a reštaurácie, kým rodina o všetko neprišla režimovým vyvlastňovaním. Mnohí obyvatelia sem chodili na obedy, večere, mali tu svadby či stretávky.

Foto 4 klucik hybal.jpg
Foto: www.facebook.com

Tiež ste v týchto miestach randili? Za Leninom boli takzvané randiace lavičky. Zaber zachytáva okrem námestíčka s Leninom aj typickú Tatru 603. Socha sa nachádza na mieste, kde dnes bývajú koncerty a pódium v spodnej časti Svätoplukovho námestia. Hovorí sa legenda o ruksaku na chrbte Lenina. Študent si takto chceli urobiť srandu, no vtedajší režim im to nedaroval. Mali z toho problémy a vyhodili ich dokonca z vtedajšej Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Šlo o troch študentov.

Foto 5 svatoplukovo namestie lenin.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X