Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitraden stara nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #252

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Zoborské jazierko, ktoré vzniklo ťažbou žuly. Sem sa mládež chodila kúpať a trávili tu slnečné dni. Práve z tejto žuly bola vydláždená väčšina ciest v meste. Voda v ňom bola nádherne priezračná a jedného času sa dokonca hovorilo o jej liečivých účinkoch. Vďaka nim tu dokonca vyrástol penzión, v ktorom sa voda využívala na rôzne liečebné kúry. Bol to prvý liečebný ústav na svahoch Zobora. Radosť obyvateľom prinášalo jazierko až do polovice minulého storočia. V tom čase však obyvatelia a návštevníci využívali jazierko aj ako bezodnú studnicu na odpad. Preto je momentálne voda v ňom veľmi znečistená.

Foto 1 jazierko.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, čo je toto za miesto? Dnes tu stojí Sedria a kedysi tu boli takéto dobytčie trhy. Konské a ovčie trhy sa konali spolu s dobytčími trhmi alebo v osobitných dňoch. Nitra patrila medzi jedno z najvýznamnejších miest dobytčích trhov, spolu s Hlohovcom, Sencom, Sereďou, Zvolenom či Detvou. K čulému obchodu prispievali okrem roľníckych producentov vidiecki priekupníci (handléri, kšeftári, prelevači) a mäsiari. Po zjednávaní sa dohodnutá cena potvrdila vzájomným podaním rúk medzi predajcom a kupujúcim a obchod sa zapil oldomášom. Roľník po príchode do domu na zabezpečovanie úspešného chovu dobytok pokropil svätenou vodou, prekrižoval, potieral podhlavníkom a podobne.

Foto 2 trhy.jpg
Foto: www.facebook.com

Obyvatelia pózujú na fotografiu približne v roku 1927. Je tu vidieť pôvodný tok rieky Nitra, ktorý bol bližšie k hradnému vrchu aj Podzámskej ulici.

Foto 3 hrad rieka.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytávajúca Pribinove slávnosti v auguste pred takmer 80 rokmi. Obyvateľstvo schádza z Kalvárie. Ide o rok 1943. Fotograf krásne zachytil panorámu mesta, jeho dôležité dominanty.

Foto 4 pribinove slavnosti.jpg
Foto: www.facebook.com

Budova na rohu Staničnej a Štefánikovej vyzerala pred 2. svetovou vojnou inak. Zasiahnutá bola totižto sovietskou bombou. V tejto budove sídlilo velenie Nemcov a podľa niektorých zdrojov aj gestapo, preto bola cieľom bombardovania.

Foto 5 stanicna stefanikova.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X