Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka 1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #243

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Pohľad na mesto približne v roku 1930. Nitra vtedy vyzerala viac ako dedina, neboli tu vysoké činžiaky a paneláky. Zväčša len sedliacke domčeky pomedzi stromy. Fotograf stál na drevenom mostíku na konci Vodnej ulice. Ten stál v blízkosti dnešnej Trafačky.

Foto 1 rieka hrad kostol.jpg
Foto: www.facebook.com

Pohľad na Farskú ulicu, ktorá v priebehu časov menila názvy. Volala sa napríklad Vármegye utcza, Megyeház, Plébánia utcza, Saratovská, Rooseveltova, Jesenského či Župná ulica. Fotograf stál v miestach, kde sa na Farskú pripája Školská. Rožnú budovu ulíc dnes už nahrádza viac funkcionalistická, ako aj ostatné v pozadí. Kostol Navštívenia Panny Márie bol v minulosti z tohto pohľadu lepšie viditeľný. Dnes sú tu vyššie budovy.

Foto 2 farska.jpg
Foto: www.facebook.com

Mlyn Arpád zachytený v roku 1936. Viete, kde sa nachádzal? Na mieste dnešných Mlynov. Presne tak, tadiaľto viedla železnica a to práve pre výrobky z a do mlynov. Všimli ste si aj konský povoz? Takáto bola väčšia časť dopravy v meste v týchto časoch. Auto mal len málokto.

Foto 3 mlyny stefanikova.jpg
Foto: www.facebook.com

Výmena povrchu na Tormoši. Rodinné domy nahradili byty a mestská zástavba. Celkom vpravo na fotografii je vidieť pôvodnú dedinskú zvoničku. Po tej už tak, ako po pôvodných domčekoch, už niet ani stopy. Nachádzala sa v miestach dnešnej Dlhej a Topoľovej ulice na Chrenovej.

Foto 4 tormos chrenova.jpg
Foto: www.facebook.com

Dokončovacie práce na Dome služieb vedľa domu „na stračej nóžke“ na Štúrovej ulici. Kedysi tu tiež bola štátna autobusová stanica. Predtým na mieste Domu služieb stála napríklad krčma Hozáčka či Kotrusova pekáreň. Dom služieb s námestím a parkoviskom vystavali vtedy rekordne rýchlo, dokonca i v televízii prebiehala súťaž pod názvom Medzimestská. Nitra bojovala proti Trnave, kto skôr vystavia priestor. V Nitre sa pracovalo dňom i nocou tri dni a to aj s novo položenými zelenými trávnikmi, ktoré pomáhali ukladať vojaci. Nitra však s Trnavou prehrala 2:1.

Foto 5 sturova dom sluzieb.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X