Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra stara titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #239

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Aujeszkého mlyn zachytený na fotografii. V pozadí je vidieť Sihoť, z ktorej je Mestský park. Mlyn bol postavený v blízkosti vtedajšieho koryta rieky a bol často zaplavovaný. Mestu a okoliu pomohla regulácia rieky, ktorá započala v 30. rokoch minulého storočia.

Foto 1 aujeszkeho mlyn dvor.jpg
Foto: www.facebook.com

Tak isto to isté miesto ako na vrchnej fotografií, avšak s istým časovým rozdielom. Táto fotografia vznikla o približne 50 rokov skôr, ako to vrchná. Dnes v týchto miestach jazdia a parkujú autá pred štadiónom a v blízkosti Mestského parku. Vľavo hore na fotografii je vidieť Nitriansky hrad.

Foto 2 hrad aujeszkeho mlyn.jpg
Foto: www.facebook.com

Vedeli ste, že takto sa volalo obľúbené kino v blízkosti dnešného Krajského súdu v Nitre, alebo aj inak povedané v blízkosti Sedrie. Nachádzal sa tu aj štátny archív. Kino Invalid bolo založené v roku 1920 a fungovalo tu 9 rokov. Malo licenciu kina Meteor a získala ho Družina invalidov, preto to pomenovanie. Úplne prvé kino na tomto mieste bolo zriadené v roku 1908 producentom Júliusom Daitschom. Zaujímavosťou je, že kino bolo drevené a so zeleným náterom. Neskôr sa tu nachádzal aj útulok pre ľudí bez domova.

Foto 3 kino invalid.jpg
Foto: www.facebook.com

Takáto bola kedysi Štúrova ulica v križovatke so Štefánikovou triedou. Dnes je tu namiesto historických budov OD Prior. Na schodíkoch, ktoré boli v prednej časti chodníka sedávala v Nitre medzi obyvateľmi známa Hanka Kosibka s tranzisorom, veľmi často tam oddychovala. Bola to tiež ulica U tureckej brány.

Foto 4 sturova budovy.jpg
Foto: www.facebook.com

Tak isto jedna z budov na mieste, ktorých je dnes OD Prior. Bývala tu maďarská reštaurácia, ako je nad obchodom napísané, Raštaurácia a mäsiar Mihály Csapos.

Foto sturova restauracia.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X