Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #238

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Pohľad na PKO a kúpalisko v pozadí s mestom. Fotografia je zachytená v rokoch 1965 až 1967. Tá biela „čiara“ vpravo na fotografií je takzvaná „šmýkala“. Uprostred boli schody a po bokoch ploché časti, kde sa dalo ležať, opaľovať sa, či šmyknúť sa dolu.

Foto 1 park kupko pko.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, čo je toto za miesto? Ide o stavbu divadla. Parkovisko je v miestach dnešného Svätoplukovho námestia. V pozadí je vidieť Chrenovú, vpravo je na fotografií vtedajšia budova telekomunikácii.

Foto 2 divadlo pesia namestie.jpg
Foto: www.facebook.com

Maľba zachytávajúca biskupskú vysviacku v Nitre v deň 13. februára 1921. V tento deň vysvätil Clemente Micara (pápežský nuncius v Prahe) troch kňazov za biskupov. Menovala ich Jeho Svätosť pápež Benedicti XV. 13. novembra 1920 v tajnom konzistóriu. Tá Slavobrána je na mieste bývalej Tureckej brány, akože vstup do mesta.
Namiesto Prioru sa tu ešte nachádza Bodega a ostatné obchodíky.

Foto 3 sprievod mesto.jpg
Foto: www.facebook.com

Osvieženie skupiny vidiečanov pred niekdajším Hotelom Tatra. Záber zachytil fotograf začiatkom 20. storočia. Socha pred Hotelom je svätý Florián a je teraz umiestená pri Mestskom cintoríne.

Foto 4 tatra pesia.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytávajúca potulky hore Kupeckou ulicou. Predtým sa tu nachádzalo papiernictvo Huszár, ktorý bol tiež vydavateľom kníh či pohľadníc.

Foto 5 kupecka.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X