Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #236

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Spoznávate ulicu na fotografií? Ide o niekdajší Čermáň. Fotograf zachytil pravdepodobne búranie niekdajšej Marxovej ulice. Strechy nemajú krytinu a je tu neporiadok, vrátane umelej nohy vedľa smetiaka.

Foto 1 cerman.jpg
Foto: www.facebook.com

Služby na Mostnej ulici. Nachádzalo sa tu množstvo takýto obchodíkov a služieb, vedľa brúsil nože pán Hasala, nachádzali sa tu aj obchodíky ako 1000 kovodrobností a podobne. V blízkosti bol tiež boxerský ring.

Foto 2 mostna.jpg
Foto: www.facebook.com

Motorkárske preteky Nitrou so štartom na dnešnej pešej zóne. Pretekári sa nachádzajú v miestach dnešného Hotela Atrium, ten je dnes v budove, ktorá je na fotografií označená nápisom Pravda. Pravdepodobne ide o 40. roky minulého storočia. Preteky sa však konali ešte aj niekoľko desaťročí potom.

Foto 3 pesia zona preteky.jpg
Foto: www.facebook.com

Misijný dom na Kalvárii vyrástol v roku 1928. Postavený bol pre služby verbistov, keďže im nestačili kapacity kláštora a Kostola Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii. V minulosti tu sídlilo pedagogické gymnázium a neskôr Katedra fyziky a chémie Vysokej školy poľnohospodárskej. Do rúk Spoločnosti Božieho Slova sa vrátil v roku 1990 a dnes tu sídli Misijné múzeum a Domov sociálnych služieb. Priestory sa tiež využívajú na ubytovanie rehoľníkov, administratívne a pastoračné účely. Vedeli ste, že za Misijným domom bolo kúpalisko, kde sa kúpavali Kalvárčani?

Foto 4 misijny dom kalvaria.jpg
Foto: www.facebook.com

Vchod do Židovského cintorína kedysi vyzeral takto. Ide o jedno z mála miest v meste, ktoré sa skutočne veľmi nezmenili. Ba priam ide stále o rovnako udržiavané miesta. Založený bol už v roku 1750 a je rozdelený na ortodoxnú a neologickú časť. Oddeľuje pôvodné územie židovskej obce Párovce od nového panelového sídliska Klokočina.

Foto 5 zidovsky cintorin.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X