Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #234

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Aujeszkého mlyn pod Nitrianskym hradom z pohľadu dnešného Mestského parku na Sihoti. Postavený bol v roku 1884. Zaberal obe strany riečneho náhonu. Terénne úpravy zmenili aj ďalší tok náhonu, pod mlynom vznikla široká vodná priehlbeň a rozšírený náhon miernym oblúkom. Pomalším tokom pokračoval do východného krídla starého koryta do určitej vzdialenosti súbežne tak, že na juhovýchodnej strane ostrova – Sihoti vznikol pozdĺžny výbežok, pred ktorým sa stretli vody starého koryta. Ostrovný výbežok, často používaný rybármi, bol pitoreskne pomenovaný povestným „két víz“.

Foto 1 aujeszkeho mlyn.jpg
Foto: www.facebook.com

Mlynár Jozef Aujeszký zakúpil tento biskupský mlyn pod hradom na Sihoti. Práve v tomto mlyne bola v roku 1904, medzi prvými stavbami v meste zavedená elektrina. Mlynár tu postavil nový turbínový mlyn s vlastným dynamom, ktoré dodávalo elektrinu pre 85 žiaroviek. Pre orientáciu, elektrifikácia mesta sa začala v roku 1913. Majiteľ mlynu, pán Aujezský, mal za manželku výnimočnú ženu a to nielen v rozmere nitrianskom, ale celoslovenskom. Šlo o prvú slovenskú pilotku, fascinujúcu pani Ľudmilu Trejbalovú Šapošnikovovú Aujezskú.

Foto 2 aujeszkeho mlyn.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytáva prvý autobus v Nitre približne v roku 1924. Vľavo sa nachádza budova Hotela Schillera, zničila ju bomba na konci 2. svetovej vojny. Dnes na jeho mieste stojí Hotel Zobor. Budova Hotela Schiller na vtedajšej Hlavnej ulici bola postavená v roku 1903.

Foto 3 prvy autobus v nitre schiller.jpg
Foto: www.facebook.com

Koč bol v minulosti pomerne luxusnou možnosťou ako cestovať. Bežne premávali takéto povozy po meste. Budova vľavo sú niekdajšie kasárne, teraz Mestská tržnica. Vpravo je Bodega.

Foto 4 kasarne centrum mesta.jpg
Foto: www.facebook.com
Pohľad na niekdajšie centrum mesta s výhľadom na Nitriansky hrad. Hore sa nachádza veľký seminár či Veľprepoštský palác.

Foto 5 mostna vyhlad na mesto.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X