Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #230

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Tóth Vilmos utcza zachytená na priam až umeleckej fotografií okolo roku 1898. Zachytený je na ňu pohľad od dnešnej hlavnej križovatky Štúrova a Štefániková smerom na pešiu zónu. V súčasnosti po ľavej strane stojí OD Prior. V pozadí na konci ulice je niekdajší Hotel Tatra, Hungária, Slávia, Lakner, Braun či Ditúria.

Foto 1 vilmos utca sturova stefanikova.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytáva dnešnú pešiu zónu v miestach, kde stojí Ponitrianske múzeum. Je na nej zachytený starý mestský dom s mestskou vežou zachovanou až do roku 1880. V pozadí je tiež dnes už neexistujúci kostol sv. Jakuba s doteraz zachovaným krížom. Veža z kostola sv. Jakuba spadla počas búrky. Kríž sa z nej však zachoval a dnes nachádza nad Svoradovou jaskyňou na Zobori. Zaujímavosťou o kostole je, že prvú písomnú zmienku o ňom máme z roku 1232. Kostol kedysi stál pri Mariánskom súsoší v Dolnom meste a pri jeho zbúraní sa zachovala krypta s hrobmi na pôvodnom mieste.

Foto2 veza zobor kriz.jpg
Foto: www.facebook.com

Zaujímavá a výnimočná pohľadnica z Nitra, ktorá bola v obehu v roku 1937. Je na nej zachytená budova Justičného paláca, sedrie, v Nitre. Vedľajšia fotografia zachytáva Mestskú tržnicu, v tých časoch však vojenské kasárne pre 60. prápor domobrany. Tiež je na nej zachytený Nitriansky hrad z pohľadu dnešného Mestského parku, kedysi tadiaľto však tiekla rieka Nitra. Posledná fotografia pohľadnice zachytáva ďalšiu dominantu mesta a to niekdajšie staré divadlo. Vedľa neho je baletná škola a poštový úrad.

Foto 3 pohladnica dominanty.jpg
Foto: www.facebook.com

Tak isto pohľadnica zachytávajúca dominantu mesta, niekdajšie divadlo. Uhol pohľadu je však z opačnej strany, mieriaci na dnešné Svätoplukovo námestie, Kupeckú a pešiu zónu. Text na pohľadnici hovorí približne: „Emmike každé ráno hovorí, že sa jej o Apáčkovej mamičke sníva a pýtam sa čo? „To, že odišla. Namiesto (toho, že) prišla.“.

Foto 4 pohladnica divadlo pesia.jpg
Foto: www.facebook.com

Do tretice taktiež niekdajšie staré divadlo v Nitre. Táto fotografia zachytáva súčasné Svätoplukovo námestie ešte bez budovy poštového úradu. Ide pravdepodobne o krátke obdobie medzi rokmi 1912 až 1928.

Foto 5 pohladnica divadlo pesia posta.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X