Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka 2.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #228

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si preto vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Detailný pohľad na Mariánsky stĺp súčasnom Svätoplukovom námestí. Dal ho postaviť biskup A. Roskoványi v roku 1882 na pamiatku morovej epidémie v roku 1739. Všimnite si okolie, napríklad len pouličné lampy. Tie boli kedysi plynové, pretože Nitra bola elektrifikovaná len po častiach, približne od roku 1908. Elektrina teda bola málokde. Vedeli ste, že Mariánsky stĺp (morový) bol postavený na mieste, kde stála veža farského kostola sv. Jakuba? Na jej pamiatku. Zborená bola v roku 1880 a stavebný materiál poslúžil na výstavbu Mestského domu. Napokon bol stĺp odstránený, avšak vďaka p. akd. maliarovi a sochárovi Mariánovi Žilíkovi, hoci už je trocha posunutý doľava.

Foto 1 mariansky stlp svatoplukovo namestie.jpg
Foto:www.facebook.com

Na fotografií je zachytená dnešná Kupecká ulica, vtedajšie Košutovo námestie. Ide pravdepodobne o rok 1910. Roh Kupeckej sa skrátil o niekoľko budov, dnes je koncovou budovou čínska reštaurácia.

Foto 2 pesia kupecka.jpg
Foto: www.facebook.com

Socha sv. Janka Nepomuckého menila miesto. Tu sa nachádza na dnešnej Farskej ulici. V pozadí je vidieť Kostol Navštívenia Panny Márie. Viete, kde stojí socha teraz? Nachádza sa na Župnom námestí pri schodoch na Horný Palánok.

Foto 3 nepomucky farska.jpg
Foto: www.facebook.com

Jedna z najkrajších budov, ktorá zostala na pešej zóne nedotknutá. Kedysi sa tu kúrilo v krásnych keramických kachliach. V tých časoch budova slúžila ako Mestský dom a aj Mestský úrad v Nitre. Mnohí tu uzavreli i úradné manželstvá. Ide o súčasné Ponitrianske múzeum a sídlo Turistického informačného centra Nitra.

Foto 4 ponitrianske muzeum.jpg
Foto: www.facebook.com

Zaujímavé porovnanie mesta zhora v rokoch 1930 a 2005. Centrum sa poriadne rozrástlo a zmenilo sa aj vďaka regulácií rieky, ktorá kedysi tiekla práve poza mlyny a na mieste dnešnej Filozofickej fakulty UKF či Domina.

Foto 5 pohlad zhora porovnavacka.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X