Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz titulka.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Nitra včera a dnes alebo ako sa mesto pod Zoborom rokmi menilo #224

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Takto to vyzeralo v Mestskom parku v roku 1938. Pohľad cez fontánu so žabkami vytvorenými nitrianskym rodákom, akademickým sochárom Júliom Bártfayom. Pohľad smeruje až na vináreň a reštauráciu, ktorá dlho chátrala, avšak dnes už opäť slúži svojmu účelu. Pôvodne bola budova postavená so zámerom vytvoriť tu kúpele. Aj sa tu nachádzali Wurumove verejné kúpele.

Foto 1 park.jpg
Foto: www.facebook.com

Na tejto fotografií je tak isto zachytená fontána so žabami s pohľadom na opačný smer. Takto od fontány bolo vidieť na Nitriansky hrad, dnes sú stromy väčšie a tak na hrad nevidieť. Chýba vám vo fontáne vodník Člupko? Ten bol do fontány pridaný neskôr.

Foto 2 park.jpg
Foto: www.facebook.com
Dnešné centrum mesta vyzeralo aj takto. V pozadí vpravo na fotografií sa nachádzajú niekdajšie kasárne, dnes mestská tržnica. Vľavo sa dnes nachádzajú mlyny a križovatka za Univerzitným mostom vedľa internátom Mladosť. Na tomto mieste, kde je dnes Univerzitný most, bol brod cez rieku Nitra.

Foto 3 sturova trznica mlyny.jpg
Foto: www.facebook.com

Tak isto pohľad na mestskú tržnicu, niekdajšie kasárne. Tentokrát je pohľad smerovaný od Tržnice do centra mesta k dnešnej pešej zóny. Takto pred rokmi, približne v roku 1920, vyzerala križovatka Štúrova a Štefánikova. Namiesto Prioru je tu ešte Bodega.

Foto 4 trznica bodega.jpg
Foto: www.facebook.com

Fotografia zachytávajúca PKO z okna dnešného Domu s opatrovateľskou službou Janka Kráľa. V pozadí Mestský park na Sihoti. Tiež ste do PKO chodievali na plesy a diskotéky?

Foto 5 pko janka krala.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X